Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE - Polska - budżet - deficyt

0
Podziel się:

Komisja Europejska ogłosi dziś, czy Polska podjęła wystarczające działania, by zredukować nadmierny deficyt finansów publicznych w tym roku poniżej 3 procent Produktu Krajowego Brutto. Komisarze na pierwszym w nowym roku posiedzeniu ocenią założenia budżetu przysłane przez Warszawę. Oprócz Polski ocenione zostaną też cztery inne kraje: Malta, Cypr, Belgia i Węgry.

Komisja Europejska pod koniec ubiegłego roku ponagliła polski rząd, by przyspieszył działania redukujące nadmierny deficyt i zażądała dodatkowych informacji w jaki sposób zamierza to zrobić. Wtedy prognozy gospodarcze Brukseli mówiły, że tegoroczny deficyt w Polsce przekroczy dozwolony, 3-procentowy limit i dopiero w przyszłym zostanie zredukowany poniżej tego poziomu.
Minister finansów Jacek Rostowski napisał w niedawnym liście do Komisji Europejskiej, że rząd podjął dodatkowe działania, bo te wcześniejsze, w obliczu kryzysu, nie gwarantowały skutecznego zmniejszenia dziury budżetowej. Podkreślił, że dzięki dodatkowym zabiegom nadmierny deficyt finansów publicznych już w tym roku zostanie zredukowany poniżej 3 procent PKB, czego domagała się Bruksela.
Oceniając budżety Komisja Europejska postępuje według zapisów tak zwanego sześciopaku, który obowiązuje od połowy grudnia. Przewiduje on sankcje finansowe dla krajów, które nie trzymają w ryzach budżetów, ale dotyczy to tylko strefy euro. W przypadku państw spoza strefy, jak Polska, Komisja może upublicznić słabe strony budżetu. Informacja o braku dyscypliny finansowej byłaby niekorzystna, zwłaszcza w czasie kryzysu i nerwowej atmosfery na rynkach finansowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)