Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE o Pokojowym Noblu

0
Podziel się:
bEstSGdN

Komisja Europejska gratuluje Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jej eksperci pracują obecnie w Syrii, która do połowy przyszłego roku zadeklarowała zniszczenie arsenału chemicznego. Bruksela cieszy się, że doceniona została rola tej organizacji.
Szef Komisji Europejskiej napisał w oświadczeniu, że Organizacja, która otrzymała tegorocznego, pokojowego Nobla stoi teraz przed bardzo trudnym wyznaniem w Syrii. Dodał, że Unia poparła misję inspektorów i zaoferowała pomoc w niszczeniu syryjskiego arsenału. Jose Barroso przypomniał, że prawie 100 lat temu, podczas I wojny światowej, w Europie użyto broni chemicznej. "Przykład Syrii pokazuje, że te odrażające działania nie zostały wyeliminowane" - napisał przewodniczący Komisji. Dodał, że na całej społeczności międzynarodowej spoczywa odpowiedzialność za zlikwidowanie broni chemicznej raz na zawsze. A organizacja, która otrzymała dziś pokojowego Nobla, odgrywa kluczową rolę w tych wysiłkach. Unia popiera te działania politycznie i finansowo. Wspólnota podpisała właśnie kontrakt spełniając prośbę Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej. "Chodzi o dostawę dziesięciu nowych samochodów pancernych, by wspomóc misję w Syrii. Kontrakt warty jest dwa miliony euro" - poinformowała Komisja. Dodała, że
dostarczyła też szczegółowe mapy, które mają pomóc ekspertom w pracy. Dalsze wsparcie Unii będzie przekazywane w zależności od potrzeb.

IAR

bEstSGeq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)