Notowania

wiadomości
27.04.2012 12:49

KE Polska TP - szybki internet

Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie w sprawie szybkiego internetu w Polsce i dostępu do przyszłych sieci światłowodowych. Bruksela chce sprawdzić, czy Urząd Komunikacji Elektronicznej mógł zezwolić Telekomunikacji Polskiej, dominującej na polskim rynku, na ograniczenie dostępu do swych przyszłych sieci innym operatorom, chcącym oferować szerokopasmowy internet.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska ma wątpliwości, czy ta decyzja jest zgodna z unijnymi zasadami. Według niej, ograniczenie dostępu będzie miało negatywny wpływ na konkurencję i rozwój sieci światłowodowych w Polsce. Bruksela argumentuje, że chodzi o to, by inni operatorzy, także ci, posiadający siedzibę w innych krajach, mogli świadczyć usługi telekomunikacyjne polskim konsumentom. "W ramach postępowania wyjaśniającego zbadamy, czy w Polsce jest zachowana równowaga między zachętami do inwestycji, a ochroną równych warunków prowadzenia działalności" - napisała w oświadczeniu wiceprzewodnicząca Komisji Neelie Kroes.
Bruksela w marcu dostała informację, że Urząd Komunikacji Elektronicznej chce odstąpić od regulowania opłat pobieranych przez Telekomunikację Polską od innych operatorów za dostęp do sieci, by w ten sposób zachęcić ją do budowy sieci światłowodowej. Teraz UKE ma trzy miesiące, by wraz z Komisją i przedstawicielami europejskich regulatorów rozstrzygnąć sporną kwestię. Do tego czasu decyzja krajowego urzędu została zawieszona.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz