Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE proponuje zmiany w zarządzaniu emisjami

0
Podziel się:
bEEwedyZ

KE-CO2-lotnictwo-zmiany

Komisja Europejska zaproponowała poprawkę do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Chodzi o to, aby objęte nim były tylko loty w europejskiej przestrzeni powietrznej. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej opłaty za pozwolenia na emisję dwutlenku węgla będą obowiązywać tylko w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obejmuje on 28 państw członkowskich, Norwegię i Islandię. Od 2014 roku przewoźnicy lądujący i startujący na lotniskach innych państw zostaną wyłączeni z opłat na tej części trasy, która odbywa się poza europejską przestrzenią powietrzną. W przypadku państw rozwijających się, które odpowiedzialne są za mniej niż jeden procent światowych emisji pochodzących z lotnictwa, przewoźnicy będą całkowicie zwolnieni z opłat.
Nowe regulacje mają obowiązywać do 2020 roku czyli do momentu, w którym wprowadzony ma zostać globalny mechanizm obniżania emisji CO2 oparty na zasadach rynkowych. "Do tego czasu Europa będzie naciskać na nasze własne prawo do regulacji lotnictwa w europejskiej przestrzeni powietrznej" - powiedziała unijna komisarz ds. zmian klimatu Connie Hedegaard.
Propozycja Komisji jest pokłosiem ustaleń Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, która zdecydowała o podjęciu działań na światową skalę w sprawie obniżania emisji pochodzących z lotnictwa.

IAR

bEEwedzC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)