Notowania

ke
03.06.2010 18:14

KE upomina: Polska lekceważy unijne prawo

Warszawa ma dwa miesiące na odpowiedź na uwagi Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jepoirrier/CC/Flickr)

Polska jest na celowniku Komisji Europejskiej za lekceważenie unijnego prawa. Bruksela wysłała do Warszawy trzy ostrzeżenia i ponagliła rząd, by wdrożył unijne przepisy, w przeciwnym razie sprawy skończą się przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Pierwsza sprawa dotyczy unijnych przepisów regulujących usługi płatnicze. Takie czynności jak polecenie przelewu do innego kraju, czy płatność kartą zagranicą mają być proste, szybkie i bezpieczne w całej Unii. Komisja Europejska poinformowała, że te przepisy nie zostały jednak w pełni wdrożone do polskiego prawa. Ujednolicone standardy w tym przypadku mają doprowadzić do zmniejszenia kosztów.

Poza tym Bruksela wytknęła Polsce, że nie przesłała jeszcze ostatecznych planów zagospodarowania wód w dorzeczach, co powinna była zrobić do końca ubiegłego roku. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej jakości wody, zarówno w rzekach, jak i jeziorach, oraz wodach gruntowych.

Komisja Europejska wytknęła też Polsce, że nie wdrożyła unijnych przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo w żegludze śródlądowej we Wspólnocie.

Teraz Warszawa ma dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli jej nie udzieli, bądź później okażą się ona niewystarczająca, wtedy Komisja Europejska będzie mogła pozwać Polskę przed unijny Trybunał Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska wygrała z Brukselą przed Trybunałem ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;wygrala;z;bruksela;przed;trybunalem,97,0,622945.html )
* [ KE żąda zmian w polskim systemie emerytalnym ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ke;zada;zmian;w;polskim;systemie;emerytalnym,231,0,601575.html )
Tagi: ke, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz