Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce - targi zbrojeniowe - bezpieczenstwo dostaw

0
Podziel się:

Kielce - targi zbrojeniowe - bezpieczeństwo dostaw

Drugi dzień targów zbrojeniowych w Kielcach upłynie pod hasłem bezpieczeństwa dostaw sprzętu i uzbrojenia dla wojska. Tuż przed południem - na zlecenie MON - rozpoczęło się międzynarodowe seminarium poświęcone tej tematyce.
Zdaniem wiceministra obrony, odpowiedzialnego za zakupy i modernizację naszej armii Marcina Idzika, temat seminarium jest bardzo aktualny. Pod koniec sierpnia Polska przyjęła unijną dyrektywę numer 81, która nakazuje między innymi uproszczenie procedur przetargowych i konsolidację firm zbrojeniowych.
Wiceminister Idzik powiedział IAR, że resort stawia na zawieranie umów wieloletnich z rodzimymi firmami zbrojeniowymi, co pozwoli im przetrwać "okres przejściowy" po wprowadzeniu tej dyrektywy. Zdaniem wiceministra Idzika, umowy wieloletnie, ramowe pozwolą rozsądnie zaplanowac zakupy sprzętu i uzbrojenia dla wojska, a zbrojeniówka będzie na postawie takich umów mogła się lepiej przygotować do realizacji porozumień z MON. W umowach będzie zapisane między inymi to, że dostawca ma zagwarantować sprzęt nowy, potem go serwisować a po eksploatacji wycofać z użytku.
Rząd musi jeszcze wprowadzić szereg aktów wykonawczych do nowego unijnego prawa. Minister Idzik poinformował, że od lipca trwają intensywne prace w tej kwestii. Odpowiednie przepisy wdrożeniowe ma opracować Rządowe Centrum Legislacji i prezes Urzedu Zamówień Publicznych. Minister Idzik uważa, że wprowadzeniem w życie przepisów zajmie się już nowy rząd.
Przygotowania Polski do całkowitego wdrożenia zaleceń dyrektywy numer 81 obserwuje też Bogusław Winid, który jest stałym przedstawicielem Polski przy komitecie obrony NATO. Jego zdaniem, nasz kraj poradzi sobie w "gąszczu unijnych przepisów".
W trakcie całodniowego seminarium w czasie kieleckich targów przewidziano między innymi dyskusję w gronie ekspertów na temat doświadczeń innych państw we wprowadzaniu i wdrażaniu unijnej dyrektywy numer 81.
Uczestnicy spotkania planują również rozmowy dotyczące powołania Kodeksu Postępowania w zakresie bezpieczeństwa obronnego państw UE. Gdyby udało się uzyskać w tej kwestii porozumienie w przyszłości mogłoby to skutkowań podpisaniem miedzynarodowych porozumień gwarantujących bezpieczeństwo dostaw w całej Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)