Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klęska Zapatero. Zapłacił za kryzys?

0
Podziel się:

Do wczoraj socjaliści rządzili 24 miastami, po wyborach będą rządzić czterema

Klęska Zapatero. Zapłacił za kryzys?
(PAP/EPA)
bEKDfzyZ

Wybory samorządowe w Hiszpanii zakończyły się porażką rządzącej krajem partii socjalistów.

Zwycięzcą została Partia Ludowa - największe ugrupowanie opozycji, na które oddano 37,6 procent głosów, o blisko 10 punktów procentowych więcej niż na partię premiera Jose Luisa Zapatero. W wyborach uczestniczyło 66,2 procent uprawnionych.

Do wczoraj socjaliści rządzili 24 miastami, po wyborach będą rządzić czterema. Po raz pierwszy w historii hiszpańskiej demokracji stracili poparcie na rzecz Partii Ludowej w Andaluzji, Kastylii La Manchy, Ekstremadurze i Aragonii. Na siedemnaście hiszpańskich regionów jedynie w Asturii byli ugrupowaniem z największą liczbą głosów.

bEKDfzzb

_ - Rozumiem, że rezultaty mają bezpośredni związek z trwającym kryzysem. Być może nie potrafiliśmy dobrze wytłumaczyć jego przyczyn. Przegraliśmy te wybory _- tak na wyborczy wynik socjalistów zareagował premier Jose Luis Zapatero.

Zobacz także: Targana protestami Hiszpania głosuje (Euronews, ang.):

Szef rządu podkreślił, że mimo klęski nie zamierza rozpisywać wcześniejszych wyborów parlamentarnych - do konstytucyjnego terminu zostało niespełna 10 miesięcy. Analizując wyniki wyborów samorządowych można przewidzieć, że w parlamentarnych, po ośmiu latach, do władzy wróci Partia Ludowa.

bEKDfzzh
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t123311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katalonskie;wybory;ciosem;w;zapatero,8,0,724744.html) Katalońskie wybory ciosem w Zapatero Nacjonaliści pokonali rządzących socjalistów w wyborach do władz lokalnych w Katalonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t90570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;konczy;podjal;juz;decyzje,43,0,805163.html) Zapatero kończy. Podjął już decyzję Premier Hiszpanii nie będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych w 2012 roku.
bEKDfzzC
KOMENTARZE
(0)