Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 18:48

Koalicja rozmawia o współpracy

Podziel się
Dodaj komentarz

O 19-tej spotkanie na szczycie w Kancelarii Premiera. Szefowie partii - PO Doanld Tusk i PSL-u Janusz Piechociński - mają rozmawiać o trwałości koalicji. Bezpośrednią przyczyną spotkania jest piątkowe głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra transportu. Trzech posłów PSL-u opowiedziało się za odwołaniem Sławomira Nowaka.
W rozmowach będą też uczestniczyć kierownictwa obu partii oraz przewodniczący ich klubów parlamentarnych. Rafał Grupiński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że podczas spotkania będą poruszone bieżące różnice pomiędzy PO a PSL-em - na przykład sprawa deregulacji zawodów, czy reforma małych sądów. Szef klubu PO wyjaśnia, że chodzi o uniknięcie w przyszłości niepotrzebych rozdźwięków czy ewentualnych problemów w głosowaniach.
PSL dzisiaj zapewnia, że tego rodzaju różnic nie będzie, ale też wiemy dobrze, chociażby na przykładzie małych sądów, że różnimy się w iluś kwestiach z PSL - powiedział Grupiński. Dodał, że różnice trzeba szanować, ale należy umieć wypracowywać porozumienie, a nie stawiać się w sytuacji bez wyjścia podczas głosowania w Sejmie.
Mamy ostatnio pewne nieporozumienia - przyznaje rzecznik PSL-u Krzysztof Kosiński. Ma on jednak nadzieję, że podczas wieczornego spotkania zostaną one wyjaśnione. On też podkreśla, że nie chodzi jedynie o piątkowe głosowanie nad odwołaniem ministra Nowaka, ale kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Minister Jarosław Gowin zastanawia się nad wprwadzeniem dwuinstancyjności sądów, co nie podoba się ludowcom. Dobrze, że to spotkanie się odbywa, pewne kwestie trzeba wyjaśnił - podkreślił Kosiński. Zapewnił przy tym, że nie ma zagrożenia dla stabilności koalicji.
Szefowie PO i PSL-u będą mieli też okazję wyjaśnić sobie sprawę podpisanego w ubiegłym tygodniu memorandum pomiędzy polską spółką EuRoPol Gaz i rosyjskim Gazpromem. Rosjanie zobowiązali się w nim, że w ciągu pół roku przedstawią szczegółowe założenia budowy gazociągu. Strona polska oświadczyła, że oczekuje informacji i odniesie się do nich, gdy je otrzyma.
W tym kontekście będzie też okazja porozmawiać o notatce, którą prezes EuRoPol Gazu napisał na życzenie władz PGNiG ze spotkania z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Z dokumentu ma wynikać, że 3-go kwietnia prezes EuRoPol Gazu Mirosław Dobrut na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki poinformował wicepremiera o rosyjskiej propozycji budowy Jamału II. Janusz Piechociński miał też dowiedzieć się o zamiarze podpisania w Sankt Petersburgu memorandum. Po powrocie z Rosji wicepremier nie chciał zdradzić czy wiedział wcześniej o takim dokumencie. Dziś Janusz Piechociński twierdzi, że do czasu jego wyjazdu do Rosji nie było mowy o memorandum w sprawie Jamału II.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz