Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koalicje po wyborach w Niemczech

0
Podziel się:
bEsuKCJN

Niemcy-wybory-koalicje

Jaki będzie układ sił w nowym Bundestagu? O tym zdecydują dziś Niemcy, idąc do urn.
Choć sondaże dają przewagę Angeli Merkel, która raczej zostanie kanclerzem, to pytaniem pozostaje jaką utworzy koalicję. A dotychczasowy koalicjant czyli FDP jest w tarapatach. Bo po raz pierwszy - jak podkreślają analitycy - tak duży wpływ na wybory federalne mają wybory landowe, które odbyły się w ostatnią niedzielę na południu Niemiec.
Tydzień temu w Bawarii sromotną porażkę poniosła koalicyjna FDP nie dostając się nawet do landowego parlamentu. I to miało wpływ na sondaże liberałów, które zaczęły spadać. Partia poprosiła rządzącą Unię o wsparcie, ale go nie otrzymała bo każdy głos się liczy, zresztą to samo mówią wyborcy rządzącej chadecji.
Jeśli FDP ponownie kiepsko wypadnie, może to oznaczać, że Angela Merkel będzie musiała wejść w wielką koalicję z największą opozycyjną partią - socjaldemokratami z SPD. Nie wszyscy wyborcy tej partii tego by oczekiwali. SPD nie będzie miała wyjścia, bo ewentualny rząd z pozostałymi partiami opozycyjnymi - Lewicą i Zielonymi nie przetrwa - są zbyt podzieleni mówi Joerg Lau z "Die Zeit: "Czerwono-czerwono-zielona koalicja wydaje się czysto teoretyczna, Lewica była na przykład za wyjściem z NATO". Natomiast Wielka Koalicja zawsze cieszyła się największym poparciem, co naturalne, bo najwięcej osób głosuje na CDU i SPD.

IAR

bEsuKCKq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)