Notowania

korea południowa
19.12.2012 16:27

Kobieta prezydentem Korei Południowej. Najnowsze sondaże

Z pierwszych sondaży powyborczych wynika, że wybory prezydenckie w tym kraju wygrała konserwatywna kandydatka Park Geun Hie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po raz pierwszy w historii Korei Południowej kobieta najprawdopodobniej piastować będzie urząd prezydenta kraju. Z pierwszych sondaży powyborczych wynika, że wybory prezydenckie w tym kraju wygrała konserwatywna kandydatka Park Geun Hie.

60-letnia Park jest przewodniczącą Partii Saenuri. To także córka byłego prezydenta Korei Południowej generała Park Czung Hi, który rządził Koreą Południową przez prawie 20 lat.

Powiązania rodzinne sprowadziły falę krytyki na Park Geun Hie. Jej głównym rywalem był liberał Mun Dzae In. Kontrkandydatów dzieli jednak niewielka różnica głosów. Z pierwszych sondaży _ exit pools _ wynika, że na Park zagłosowało 50,1 proc. wyborców, zaś na Muna - 48,9 procent.

Z urzędem prezydenta Korei Południowej pożegna się Li Mjung Bak, który nie mógł startować w wyborach, gdyż południowokoreańska konstytucja nie przewiduje reelekcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobieta prezydentem? Tego jeszcze nie mieli Koreańczycy z Południa wybierają jutro prezydenta swego kraju. Po raz pierwszy w historii na czele państwa może stanąć kobieta.
Tak Amerykanie wybierają prezydenta - _ Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym obowiązuje tak skomplikowany i dziwaczny system wyborczy _ - uważa profesor Longin Pastusiak, amerykanista.
Chcą rządów dyktatora? Dziś się okaże Wenezuelczycy wybiorą dziś prezydenta. Konkurentem dotychczasowego, autorytarnego przywódcy, socjalisty Hugo Chaveza jest centrowy lider opozycji Henrique Capriles.
Tagi: korea południowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz