Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kodeks Postępowania Karnego wystarczająco chroni kobiety w ciąży, którym grozi tymczasowe aresztowanie"

0
Podziel się:

Tak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Przepisy Kodeksu Karnego, dotyczące stosowania aresztu tymczasowego, zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich, twierdząc, że ciąża powinna być samoistną przesłanką do zaniechania tego środka zapobiegawczego.

Odrębne od wyroku Trybunału zdania zgłosili sędziowie: Teresa Liszcz i Marek Kotlinowski.

Teresa Liszcz zwróciła uwagę, że sąd może zdecydować o areszcie kobiety, powołując się na fakt, że jej ciąża przebiega prawidłowo. A nawet w takim wypadku silny stres jest szkodliwy nie tylko dla matki, ale przede wszystkim dla jej dziecka.

W czasie tymczasowego aresztowania ograniczenie kontaktów z bliskimi jest o wiele większe niż w przypadku odsiadywania wyroku. W tym wypadku kobiety w ciąży nie mają żadnej taryfy ulgowej. Dlatego aresztowanie ciężarnej powinno być stosowane tylko w ostateczności, gdy nie można zastosować żadnych innych środków zapobiegawczych.

Maciej Bernat z Helińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że choć wyrok Trybunału nie zmienił nic w polskim prawie, to jednak dał wyraźną wykładnię stosowania obowiązujących przepisów. Trybunał Konstytucyjny podkreślił tym samym wyjątkowy charakter tymczasowego aresztowania wobec kobiet w ciąży.

Z wyroku Trybunału był zadowolony Wojciech Szarama - przewodniczący Komisji Ustawodawczej Sejmu, który uważa, że wprowadzenie do kodeksu przepisów osobno odnoszącego się do ciężarnych kobiet byłoby zbędną kazuistyką. Według posła obecnie obowiązujące przepisy wystarczająco dobrze chronią kobiety w ciąży oraz ich dzieci.

Podczas rozprawy przed Trybunałem pełnomocnik RPO Marta Kolędowska jako przykład złego traktowania w areszcie kobiet ciężarnych przywołała jedną ze spraw, którą zajmował się Rzecznik. Kobieta, aresztowana w zaawansowanej ciąży była przewożona z Krakowa do Katowic i tej samej nocy aż do Grudziądza. Wykonywano wobec niej wszystkie czynności śledcze, których nie przerwano nawet na czas porodu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)