Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne pogrzeby ofiar katastrofy

0
Podziel się:


W Krakowie odbędzie się pogrzebEwy Bąkowskiej, wnuczki generała Mieczysława Smorawińskiego. W Warszawie na wojskowych Powązkach zostanie pochowany Janusz Krupski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Także na wojskowych Powązkach spoczną: Stanisław Mikke, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.W Gdyni odbędą się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Karwety, dowódcy Marynarki Wojennej RP, z kolei w Gdańsku będzie pogrzeb Arkadiusza Rybickiego, posła na Sejm. We Wrocławiu zostanie pochowana Aleksandra Natalli-Świat, posłanka na Sejm RP.
Ewa Bąkowska, wnuczka generała brygady Mieczysława Smorawińskiego, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Jego szczątki zostały zidentyfikowane podczas ekshumacji prowadzonej przez Niemców w Katyniu w 1943 roku. Przed rokiem prezydent Lech Kaczyński awansował go pośmiertnie na generała dywizji.
Ewa Bąkowska była harcerką, działała w Stowarzyszeniu Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, pracowała w Bibliotece Jagiellońskiej. Była autorką kilkunastu publikacji z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, tworzyła w internecie bazę danych o polskich bibliografiach.
Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP,
był dyplomatą, politykiem i działaczem państwowym. W Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pracował od października 2008 roku. Odpowiadał za sprawy zagraniczne. Od 1992 roku był doradcą premiera do spraw polityki zagranicznej, potem pierwszym sekretarzem i radcą do spraw polityczno-wojskowych w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Od 2000 roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu Polityki Eksportowej, a od 2001 roku - wicedyrektora w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa MSZ. Następnie był ambasadorem tytularnym i przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych w Paryżu. W latach 2004-2005 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Andrzej Karweta, wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP.

Służył na trałowcach w 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 1986 roku objął dowodzenie swoim pierwszym okrętem ORP "Czapla", z którym w zdobył miano najlepszego okrętu 9. Flotylii Obrony Wybrzeża.
Dowodził 13. Dywizjonem Trałowców i jako pierwszy wprowadził polski okręt - niszczyciel min ORP "Mewa" - do składu stałego Zespołu NATO Sił Trałowo-Minowych Morza Północnego i Bałtyku. W 2000 roku w czasie ćwiczeń "Baltops 2000" dowodził międzynarodowym zespołem sił trałowych. W roku 2002 został skierowany do pracy w dowództwie Sił Morskich NATO w Norfolk w USA. Po zakończeniu trzyletniej służby w dowództwach NATO, wrócił do kraju i objął obowiązki zastępcy dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2007 roku został powołany przez Prezydenta RP na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej.
Janusz Krupski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Był członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, twórcą i redaktorem podziemnego pisma młodych katolików ,,Spotkania". W stanie wojennym był poszukiwany przez SB i milicję, internowany w październiku 1982 roku.
W latach 90. brał udział w pracach sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Był prezesem Wydawnictwa Krupski i S-ka. Od 2000 do 2006 roku pełnił obowiązki zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Potem został kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Mecenas Stanisław Mikke, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
ęłęó
Był od wielu lat członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 1997 - 2001 był także sędzią Trybunału Stanu. Od wielu lat pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma adwokatury "Palestra".ęłęó
Aktywnie działał w samorządzie adwokackim. Był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie prowadził szkolenia dla aplikantów. Od 1998 roku przewodniczył Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Od 2000 roku zasiadał w radzie naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adwokata Witolda Bayera. W 2008 roku był inicjatorem i współtwórcą wystawy i albumu "Adwokaci polscy Ojczyźnie", a w 2010 roku wystawy "Adwokaci - Ofiary Katynia" przy kościele św. Anny w Warszawie. Przez trzy kadencje był wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zastępcą profesora Władysława Bartoszewskiego.
Aleksandra Natalli - Świat, posłanka na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości. Była wiceprezesem tej partii od stycznia 2008 roku. W Sejmie zajmowała się sprawami finansów i gospodarki, często występując jako ekspert.
Działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 90. była między innymi członkiem Porozumienia Centrum. Później przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości.
W 2005 roku została wybrana na posła V kadencji w okręgu wrocławskim z listy Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie przewodniczyła Komisji Finansów Publicznych. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski.
Arkadiusz Rybicki, poseł na Sejm RP i działacz społeczny. Z wykształcenia był historykiem. Miał 57 lat.
W drugiej połowie lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Od 1976 roku współpracował z KOR.W 1977 roku był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi oraz z KPN. Wraz z Maciejem Grzywaczewskim spisał w sierpniu 1980 roku na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Po sierpniu 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". W czasie stanu wojennego był internowany. W latach 1990-1991 pracował jako szef Zespołu Obsługi Politycznej prezydenta RP w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.
Na początku lat 90. był współzałożycielem Koalicji Republikańskiej oraz wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej. Od 2001 działał w PO.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)