Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koło Kombatantów PR S.A. zorganizowało spotkanie z okazji zbliżającej się 63. rocznicy Dnia Zwycięstwa w Europie

0
Podziel się:

Koło Kombatantów Polskiego Radia S.A. zorganizowało spotkanie z okazji zbliżającej się 63. rocznicy Dnia Zwycięstwa w Europie - dnia w którym zakończyła się II Wojna Światowa. Przybył na nie prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, który wyraził wdzięczność kombatantom za ich walkę o wyzwolenie Polski. Zaznaczył także, że koniec II Wojny Światowej, nie oznaczał końca zniewolenia Polski.

Kapitulacja III Rzeszy dla wielu polskich żołnierzy nie była wcale końcem wojny - podkreślali także uczestnicy spotkania. Dla nich 8 maja 1945 roku oznaczał dalszą walkę w konspiracji, tułaczki po świecie, albo represji w wyzwolonej Polsce.

Przewodniczący Koła Kombatantów Polskiego Radia S.A. kapitan Czesław Kosturek wspomina dzień zwycięstwa przez pryzmat późniejszej niewoli w łagrach, gdzie spędził 7 lat. Aresztowano go 9 maja i tak rozpoczęła się jego kolejna walka o przeżycie. "Spośród wszystkich aresztowanych tego dnia tylko ja przeżyłem" - mówił kapitan Kosturek.

Dla kombatanta Jerzego Woydyłło II Wojna Światowa rozpoczęła się gdy miał 9 lat i już wtedy rozpoczął walkę o wolną Polskę. Jak mówił była ona długa - czas okupacji, działalność w Szarych Szeregach, a później w Armii Krajowej.

Jednak dzień zakończenia wojny wspomina jako bardzo radosny i hucznie obchodzony, a "dopiero później nastąpiły refleksje, czy rzeczywiście byliśmy wolni" .

8 maja 1945 roku to data zakończenia II Wojny Światowej, największego konfliktu w historii, w który zaangażowały się państwa niemal całej Europy, USA, ZSRR i Japonia. W walkach na terenie Europy, Afryki i Azji zginęło lub zaginęło wówczas ponad 55 milionów osób.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)