Notowania

archiwum
04.03.2009 13:00

Kolonia: 2 osoby nadal poszukiwane po zawaleniu Miejskiego Archiwum Historycznego

Służby ratownicze nadal poszukują dwóch mężczyzn zaginionych po wczorajszym zawaleniu Miejskiego Archiwum Historycznego oraz dwóch sąsiednich budynków. Do katastrofy doszło wczoraj wczesnym popołudniem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektor straży pożarnej w Kolonii Stefan Neuhoff powiedział na konferencji prasowej, że jeżeli zaginieni znajdują się pod gruzami, ich szanse na przeżycie są równe zeru. Dodał, że akcja ratunkowa prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach. Ekipy ratownicze muszą zachować ostrożność, ponieważ kilka budynków w pobliżu miejsca katastrofy również zagrożonych jest zawaleniem.

Coraz więcej wskazuje na to, że przyczyną zawalenia czteropiętrowego budynku archiwum były prowadzone w jego pobliżu od kilku lat prace przy linii metra. Straż pożarna odkryła w jednym z tuneli pęknięcie, przez które wsypywała się ziemia. W ten sposób budynek archiwum mógł stracić grunt pod fundamentami.

Straty nie zostały jeszcze oszacowane, ale wiadomo, że są ogromne. Zbiory kolońskiego archiwum były ubezpieczone na 400 milionów euro. Ich część została już wydobyta z gruzów, ale nadal istnieje zagrożenie, że zniszczone zostały bezcenne dokumenty, w tym manuskrypty i listy niemieckiego pisarza-noblisty Heinricha Bölla.

Tagi: archiwum, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz