Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kombatanci o pomnikach - symbolach radzieckich

0
Podziel się:

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie powiedział w rozmowie z IAR, że organizacja od dawna zabiega, aby z polskich ulic, placów i instytucji zniknęły pomniki, tablice pamiątkowe, nazwy i patroni instytucji, będący symbolami Związku Radzieckiego.

Jerzy Bukowski powiedział, że to wstyd, aby w Polsce nadal istniały symbole radzieckie. Dodał, że powinny one zostać przeniesione do muzeów lub skansenów komunizmu. "Ważne jest, aby znajdowały się one w miejscach związanych z historią, a nie na ulicach polskich miast" - stwierdził rzecznik.
Wśród pomników upamiętniających sowieckie panowanie Bukowski wymienił pomniki Karola Świerczewskiego w Baligrodzie i w Poznaniu. Dodał, że jego organizacja stara się o usunięcie pomnika zdrajcy i zbrodniarza, mającego na rękach polską krew. Jako pozostałość po sowietach wymienił też pomnik polsko - sowieckiego Braterstwa Broni w Warszawie.
Porozumieniu Organizacji Kombatanckich udało się natomiast usunąć wszystkie takie po-sowieckie pozostałości w Krakowie. Jerzy Bukowski powiedział IAR, że Instytut Pamięci Narodowej wystosował do wszystkich gmin w Polsce informację o znajdujących się na ich terenie obiektach, które symbolizują czasy radzieckie. W informacji zawarto też wzmiankę o tym kim byli ludzie, których nazwiska noszą ulice.
Jerzy Bukowski jest przekonany, że problem uda się przezwyciężyć wspólnymi siłami IPN-u, rządu oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)