Notowania

usa
04.11.2008 07:30

Komisja Europejska liczy na poprawę relacji z USA

Unijni liderzy liczą na poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi wraz z wyborem nowego prezydenta. W wielu krajach członkowskich dominuje poparcie dla Baracka Obamy, tymczasem analitycy przestrzegają przed zbytnimi oczekiwaniami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europejczycy są rozczarowani obecną amerykańską administracją i dlatego patrzą na kandydata Demokratów z większą nadzieją - to słowa szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso. Jednak zdaniem Marcina Zaborowskiego z unijnego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu znaczących zmian w prowadzonej polityce nie należy oczekiwać. "Polityka Obamy nie będzie jakoś radykalnie inna, ale my będziemy inaczej ją postrzegać, bo jest większa wola po stronie Europy" - tłumaczy Marcin Zaborowski.

Ci, którzy liczą na większe zainteresowanie Baracka Obamy starym kontynentem, mogą się rozczarować. "Obama nie ma żadnych sentymentalnych związków z Europą, w przeciwieństwie do Johna McCaina, więc on tej Europy nie będzie faworyzował" - dodaje ekspert.

A zainteresowanie zacieśnianiem relacji z Unią będzie zależne od zbieżności interesów amerykańskich z europejskimi.

Natomiast różnice zdań mogą pojawić się bardzo szybko, przy okazji dyskusji o walce z terroryzmem. Jest pewne, że Barack Obama będzie domagał się od krajów Unii większego zaangażowania w Afganistanie.

Tagi: usa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz