Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Prymasowski-rocznica

0
Podziel się:

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 30. rocznicę powołania Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Komitet powstał pod patronatem prymasa Józefa Glempa 17 grudnia 1981 roku, w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury po wprowadzeniu stanu wojennego.

Jego opiekunem był wtedy ówczesny rektor kościoła świętego Marcina w Warszawie, a późniejszy biskup włocławski - Bronisław Dembowski, który wspomina w rozmowie z IAR, że środowisko skupione przy kościele zaczęło organizować pomoc już w pierwszym dniu stanu wojennego, po otrzymaniu wiadomości o pierwszych internowaniach.
Jak dodaje, kilka dni później - 17 grudnia 1981 roku - osoby najbardziej zaangażowane w organizowanie pomocy spotkały się w warszawskiej kurii, aby ustalić zorganizowany sposób działania i wtedy zostały powiadomione przez księdza Bronisława Piaseckiego, że będą działać pod szyldem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Komitetowi patronował ówczesny prymas Polski - kardynał Józef Glemp.
Komitet odtąd niósł pomoc internowanym i ich rodzinom, gromadząc informacje o losie i miejscu pobytu represjonowanych, udzielając pomocy prawnej czy dostarczając uwięzionym paczki z żywnością, lekarstwami oraz zimową odzieżą.
Biskup Bronisław Dembowski zaznacza, że internowanym potrzebne było także wsparcie duchowe, które starali się nieść kapłani poprzez odwiedzanie ich w więzieniach czy obozach.
W Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom Komitecie działali między innymi: Anna Fedorowicz, Jacek Fedorowicz, Barbara Sadowska, Anna Szymańska, Maria Korniłowicz, Ligia Grabowska, Ludwika Wujec oraz aktorzy: Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski czy Kalina Jędrusik.
Dziś po południu - o godzinie 17:00 - w 30 rocznicę powołania Komitetu, w kościele świętego Marcina przy ulicy Piwnej 9 w Warszawie zostanie odprawiona msza święta, gdzie biskup Dembowski wygłosi homilię.
Wcześniej - od 10:30 - w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się podpisanie dokumentów, regulujących zasady udostępniania archiwów Komitetu, które trafiły do Archiwum Akt Nowych. Podczas tego spotkania biskup Bronisław Dembowski ma też odebrać odznakę Rzecznika Praw Obywatelskich za zaangażowanie w niesienie pomocy internowanym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)