Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski-polska wieś-raport

0
Podziel się:

Ponad dwukrotnie wzrosły dochody rolników w ciągu pierwszych 6 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie zmniejszyła się liczba gospodarstw, zwłaszcza najmniejszych, rolnicy za to żyją dłużej. Polska wieś coraz silniej przyciąga ludzi z miasta, którzy chcą się tam osiedlić. Przestała być "gorszym światem"- twierdzą autorzy raportu o stanie wsi.

Prezydent Bronisław Komorowski, podczas dyskusji poświęconej wynikom badań zauważył, że na wsi zdecydowanie żyje się coraz lepiej. Wprawdzie rolnicy mają dwa razy więcej pieniędzy, ale połowa z tego do dopłaty bezpośrednie do hektara płynące z Brukseli. To oznacza, że rolnik bogatszy, ale wydajność gospodarstwa, jego efektywność nie wzrosła.
Uczestnicy spotkania w Pałacu Prezydenckim zgodzili się, że niemającą w historii precedensu szansą dla polskiej wsi było przystąpienie kraju do Unii Europejskiej. Przypomnieli, że fundusze pomocowe płynęły na wieś jeszcze przed akcesją. Współautorka raportu Iwona Nurzyńska podkreśliła, że funduszom z Brukseli towarzyszyło proporcjonalne wsparcie z budżetu państwa, również bez precedensu w historii. Nastąpiła fundamentalna zmiana polityki rządu: w ciągu kilku lat wydatki z budżetu państwa na obszary wiejskie wzrosły trzykrotnie.
W latach 2007-2013 polska wieś otrzymała unijną pomoc w wysokości ponad 28 miliardów euro, a w ramach polityki spójności- 67 miliardów.
Polsce zależy, by wspólnotowa polityka rolna nie została ograniczona. Niektóre państwa członkowskie chcą tu jednak zaoszczędzić. Wielu obserwatorów wskazuje, że Polska, która nie zgodziła się na wyeliminowanie węgla z energetyki w ramach polityki klimatycznej, będzie musiała ustąpić na innym polu: albo zgodzi się na poniesienie kosztów ochrony klimatu i zmniejszenie emisji CO2, albo na zmniejszenie wsparcia dla rolników i obszarów wiejskich. Wkraczające w finalną fazę negocjacje unijnego budżetu na lata 20013-2020 zapowiadają się jako wyjątkowo trudne.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)