Notowania

wiadomości
22.04.2011 11:08

Komorowski - 1 % podatku - zmiany

Bronisław Komorowski zamierza wesprzeć Polaków przekazujących 1 % swoich podatków organizacjom pożytku publicznego - dowiedziało się Polskie Radio. W Kancelarii Prezydenta trwają prace nad utworzeniem Narodowego Funduszu Obywatelskiego, który byłby finansowany z budżetu państwa. Doradca prezydenta Henryk Wujec w rozmowie z IAR wyjaśnia, że według wstępnych założeń pieniądze z Funduszu będą skierowane do organizacji pożytku publicznego działających krajowo jak i lokalnie. " Jest taka zasada daj złotówkę, a my dołożymy drugą. Fundusz będzie wspierał organizacje ogólnokrajowe jak i regionalne" - wylicza dorada prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Henryk Wujec zastrzega, że inicjatywa będzie teraz konsultowana między innymi z organizacjami pozarządowymi. Dorada prezydenta przyznaje, że później będzie konieczna trudna rozmowa z ministrem finansów, który zagwarantuje pieniądze dla Narodowego Funduszu Obywatelskiego. To wymaga długiej konsultacji, ale w pewnym momencie minister finansów będzie ten pomysł opiniował. To będzie prawdopodobnie w następnej kadencji parlamentu, więc nie wiem czy to będzie minister Jacek Rostowski czy ktoś inny." - przyznaje Henryk Wujec.
W środę Bronisław Komorowski podczas podpisywania ustawy deregulacyjnej w warszawskim urzędzie skarbowym zaapelował do Polaków, aby podczas rozliczania się z fiskusem nie zapomnieli przekazać 1 procentu swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. " Każdy podatnik w tym momencie ma wielką władzę, ale i wielką szansę zrobienia czegoś dobrego" - przekonywał wówczas prezydent.
W 2009 roku na rzecz organizacji pożytku publicznego jeden procent podatku przekazało 8,6 miliona podatników. W ten sposób na cele dobroczynne udało się przekazać 357 milionów złotych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz