Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Każdy ma prawo do własnego rozumienia historii

0
Podziel się:

Słowa te padły podczas obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Komorowski: Każdy ma prawo do własnego rozumienia historii
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bECxaOrV

*Bronisław Komorowskipodczas uroczystości 600-lecia bitwy pod Grunwaldem powiedział, że pamięć o historii jest kluczowa dla narodów. *

Prezydent elekt podkreślił, że każdy z nas ma prawo do własnego rozumienia historii i pojmowania tego co jest ważne.

Bronisław Komorowski podkreślił, że bitwa pod Grunwaldem była zetknięciem się dwóch koncepcji cywilizacyjnych. Prezydent elekt dodał, że jej finał był cezurą, która zadecydowała, że Europa poszła w stronę wolności i jedności. W jego ocenie była to droga do sukcesu, która doprowadziła do utworzenia unii Polski i Litwy. Komorowski przypomniał, że było to państwo, w którym wiele kultur i nacji znalazło dla siebie miejsce.

bECxaOrX

Według Bronisława Komorowskiego znajomość przeszłości jest kluczowa dla określenia potrzeb przyszłości.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA ELEKTA:

źródło: IAR

Natomiast według przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka bitwa na Polach Grunwaldu była zwycięstwem tej części Europy nad dobrze zorganizowanym Zachodem.

bECxaOsd

Jego zdaniem, historyczne zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim - oprócz militarnej wartości - niosło też bardzo ważne przesłanie dla całej ówczesnej Europy, a także i dla współczesnych.

POSŁUCHAJ JERZEGO BUZKA:

*źródło: IAR *

Jerzy Buzek przypomniał, że kilka lat po wydarzeniach grunwaldzkich Polska brała udział w soborze. To tam przedstawiciele Polski mówili o problemie nawracania siłą, o traktowaniu schizmatyków. _ To tam mówiliśmy o solidarności _ - dodał Jerzy Buzek.

bECxaOse

POSŁUCHAJ JERZEGO BUZKA:

*źródło: IAR *

**W Apelu Prezydenckim zorganizowanym z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem uczestniczy także prezydent Litwy Daria Grybauskaite. Jej zdaniem Grunwald przypomina, że działając wspólnie Polacy i Litwini odnoszą sukcesy.


bECxaOsf

POSŁUCHAJ DARII GRYBUSKAITE:

źródło: IAR

Litewska prezydent podziękowała Polakom za organizację obchodów, a prezydentom krajów regionu za udział w nich. W apelu biorą udział między innymi prezydent-elekt Bronisław Komorowski, przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek oraz prezydenci Mołdawii i Rumunii, a także Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter.
Wieczorem oficjalne delegacje udadzą się na zamek w Malborku, gdzie wezmą udział w widowisku historycznym _ Banderia 1410 _.

bECxaOsg
bECxaOsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)