Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Koniec łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody

0
Podziel się:

Komorowski - Święto Wojska Polskiego

Koniec łatwego wysyłania polskich żołnierzy na antypody - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent przemawiał podczas obchodów Święta Wojska Polskiego i 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Bronisław Komorowski przypomniał, że do finału zbliża się udział Polaków w misji w Afganistanie. Powiedział, że to dowód na to, że nasz kraj odchodzi w końcu od "polityki ekspedycyjnej". Chcemy jak największe środki budżetowe przynależne siłom zbrojnym, przeznaczać nie na misje zewnętrzne, ale na modernizację armii polskiej pod kątem potrzeb obronnych naszego terytorium - oświadczył Bronisław Komorowski.
Prezydent mówił także o cięciach w tegorocznym budżecie państwa, które, jego zdaniem, w ograniczonym stopniu powinny dotykać obronności kraju. Ministerstwo finansów zaproponowało, żeby wskaźnik 1,95 procent PKB, który gwarantuje stałe środki na obronność, został zawieszony do końca roku. W projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2013 rok ministerstwo proponuje, żeby odstąpić od tej zasady.
- Tegoroczna korekta budżetu MON nie może zagrażać także samej regule 1,95 procent na przyszłość, dotyczy to również tworzonego obecnie budżetu obronnego na rok 2014 - przekonywał Bronisław Komorowski. Obecnie MON dysponuje budżetem na sumę ponad 31 miliardów złotych. Zawieszenie wskaźnika 1,95 procent PKB oznacza, że resortowe środki wrócą do stanu sprzed roku.
Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe i awanse generalskie. W tym roku szef MON wnioskował o dziewięć nominacji: dwóch oficerów dostało awans do stopnia generała broni, dwóch generała dywizji, a czterech na pierwszy stopień generalski, czyli generała brygady. Dziewiątym z awansowanych jest marynarz. Bronisław Komorowski wręczył mu nominację na stopień wiceadmirała.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)