Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski oficjalnie kandydatem na prezydenta

0
Podziel się

Teraz czas jeszcze na kandydata PiS-u. Czy Jarosław Kaczyński wystartuje?

Komorowski oficjalnie kandydatem na prezydenta
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEizQRnp

Aktualizacja, godz. 15.15

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło zawiadomienie o powołaniu komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej.

Marszałek Sejmu, który po śmierci Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki _ głowy państwa _, musiał zebrać tysiąc podpisów. Do szóstego maja jego komitet ma czas na zebranie stu tysięcy podpisów.

Zawiadomienie komitetu Komorowskiego nie jest jedynym, które wpłynęło dzisiaj do PKW. Zarejestrowali się jeszcze: Janusz Korwin-Mikke z UPR, Bogusław Ziętek z Polskiej Partii Pracy i związku zawodowego _ Sierpień '80 _ oraz Bogdan Szpryngiel, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydował z listy Libertasu. Nie został wówczas wybrany.

bEizQRnr

W PKW są już także zgłoszenia Marka Jurka, lidera Prawicy Rzeczpospolitej, Andrzeja Leppera, szefa Samoobrony, Waldemara Pawlaka z PSL oraz Kornela Morawieckiego.

Kaczyński w poniedziałek?

W gronie kandydatów brakuje jeszcze przedstawiciela PiS-u. Wczoraj miała odbyć się Rada Polityczna partii, na której - jak się spodziewano - Jarosław Kaczyński miał ogłosić, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Posiedzenie zostało jednak odwołane. Jak tłumaczył rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczyk, partia chce poczekać z decyzją do ostatnich pogrzebów swoich kolegów i koleżanek, zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem. Dzisiaj na warszawskich Powązkach spocznie posłanka PiS Grażyna Gęsicka, a jutro we Wrocławiu Aleksandra Natalli-Świat.

Decyzja o kandydacie PiS musi więc zapaść jutro, najpóźniej do godziny 16.15, bo do tej godziny PKW będzie przyjmować zgłoszenia. Tymczasem, jak powiedział wczoraj poseł Paweł Poncyliusz, Jarosław Kaczyński jeszcze nie zdecydował, czy wystartuje.

bEizQRnx

Wybory 20 czerwca. Krótka, ale ostra kampania?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 20 czerwca. Druga tura wypadnie wówczas czwartego lipca. Najpóźniej jutro komitety wyborcze muszą złożyć w PKW zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego i dołączyć tysiąc podpisów. Potem do szóstego maja wszystkie komitety będą miały czas na zebranie 100 tysięcy podpisów dla listy kandydata.

Rafał Grupiński z PO przewiduje, że rozpoczynająca się prezydencka kampania wyborcza będzie spokojniejsza niż poprzednie. Jego zdaniem, będzie bardziej merytoryczna.
Polityk ma też nadzieję, że niedawna katastrofa pod Smoleńskiem nie będzie elementem kampanii wyborczej.

Adam Bielan z PiS wstrzymuje się z wypowiedziami na temat kampanii i kandydata jego partii na urząd prezydenta. Uważa, że tak należy postąpić ze względu na trwające pogrzeby ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

bEizQRny

Historyk i polityk SdPL Tomasz Nałęcz przewiduje, że rozpoczynająca się kampania będzie prawdziwą _ krwawą wojną _. Zaznaczył, że nie oczekuje brutalnych zachowań od kandydatów - tu wymienił Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego - którzy, jego zdaniem, będą _ stonowani _. Bezpardonową wojnę rozpoczną natomiast _ harcownicy _ obu stron.

Tomasz Nałęcz przewiduje, że ludzie pozostałych obozów politycznych odwrócą się od swoich partyjnych kandydatów i w obliczu starcia dwóch potężnych przeciwników _ dołożą swe głosy _ wspomagając jednego z nich.

O POLCE PO TRAGEDII CZYTAJ WIĘCEJ W MONEY.PL:
*Polska oszalała. Co nas czeka po tragedii? * Ogłaszając, że para prezydencka pochowana zostanie na Wawelu, ustami kardynała Dziwisza rozpoczęto prezydencką kampanię wyborczą. Do dziś nikt nie chce się przyznać do podjęcia tej decyzji, choć rozpętała ona wojnę polsko – polską.
*Polska Komorowskiego vs. Polska Kaczyńskiego * Marszałek Sejmu zarządził, że 20 czerwca pójdziemy do urn, by wybrać prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że do decydującej batalii staną: Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński.
bEizQRnz
bEizQRnS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)