Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski zaskoczony decyzją IPN

0
Podziel się:

Jest on zaskoczony ogłoszeniem przez Kolegium IPN konkursu na następcę Janusza Kurtyki.

Komorowski zaskoczony decyzją IPN
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*Pełniący obowiązki głowy państwa Bronisław Komorowski jest zaskoczony ogłoszeniem przez Kolegium IPN konkursu na następcę Janusza Kurtyki. *

Marszałek Sejmu już tydzień temu zapowiadał, że chce się skonsultować z członkami Kolegium w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie, tymczasem Kolegium, nie czekając na to spotkanie, rozpisało konkurs na nowego prezesa IPN.

Według Platformy Obywatelskiej to przedwczesna decyzja, która nie sprzyja porozumieniu. Poseł Michał Szczerba podkreśla, że marszałek planuje spotkanie z Kolegium na początku przyszłego tygodnia aby porozmawiać na temat normalnego funkcjonowania Instytutu.

_ - Niepokoi nas tak szybkie działanie kolegium IPN przy całej świadomości, że jest nowa ustawa, która reguluje funkcjonowanie tej instytucji _ - mówi Michał Szczerba. Jego zdaniem decyzja Kolegium IPN spotka się z krytyczną oceną zarówno ze strony społeczeństwa, jak i przez polityków.

Poseł PiS Andrzej Dera przekonuje, że ogłoszenie konkursu przez Kolegium IPN jeszcze o niczym nie przesądza. Wyjaśnia, że IPN wybiera następcę Janusza Kurtyki, gdyż funkcjonowanie szefa instytucji jest wpisane w ustawę. - _ Instytut realizuje tylko ustawę, która dzisiaj obowiązuje, nic nadzwyczajnego się nie dzieje, że Kolegium podejmuje taką decyzję _ - uspakaja poseł PiS.

Polityk PiS dodaje, że najlepiej byłoby, gdyby marszałek Sejmu postąpił zgodnie z wolą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odesłał nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk zapowiada, że nazwisko nowego prezesa poznamy najwcześniej pod koniec maja. Po 21 maja będą podjęte decyzje o przesłuchaniach publicznych poszczególnych kandydatów. Po zakończeniu przesłuchań Kolegium podejmie w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów decyzję, którego z kandydatów przedstawić Sejmowi.

Andrzej Arseniuk wyjaśnia, że Kolegium podjęło decyzję o rozpisania konkursu w oparciu o obowiązującą ustawę. Zaznaczył, że jeśli marszałek Sejmu podpisze nową ustawę, to będzie ona musiała zostać znowelizowana. To z kolei wydłuży procedurę wyboru nowego prezesa.

Nowa ustawa czeka na podpis pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Nie wiadomo, czy marszałek wypełni wolę tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego i skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Według nowej ustawy Kolegium IPN ma zastąpić Rada Naukowa Instytutu, złożona z osób rekomendowanych przez środowiska naukowe. Nowelizacja stanowi również, że prezesa powoływać ma zwykłą większością głosów Sejm na wniosek Rady IPN.

Chętni do przystąpienia do konkursu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej mogą składać aplikacje do 21 maja.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)