Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja naukowa "Odejście Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach"

0
Podziel się:

Odchodzenie Jana Pawła II było wielką katechezą, która za pośrednictwem mediów docierała do wszytkich ludzi na całym świecie. Podkreślali to uczestnicy pierwszego dnia konferencji naukowej "Odejście Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach", na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prymas Polski, kardynał Józef Glemp zwrócił uwagę, że dni choroby, śmierci i pogrzebu Jana Pawła II pozostaną świadectwem wiary, a media - oprócz wielkiej życzliwości dla Papieża - zachowały uczciwość w swoich przekazach.
Prymas wyraził też nadzieję, że dziennikarze będą pielęgnować w swojej pracy wartości w postaci uczciwości i prawdy, choć- jak przyznał - nie jest to łatwe.
Przewodniczący rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która zorganizowała konferencję, arcybiskup Tadeusz Gocłowski uważa, że dziennikarze powinni częściej korzystać z przesłania Jana Pawła II zawartego w encyklice "Fides et ratio" (wiara i rozum), w której papież zachęcał do służby Prawdzie i Wolności.
Zdaniem arybiskupa Gocłowskiego także czas, w którym odbywa się - przygotowywana od dwóch lat konferencja - jest działaniem Opatrzności Bożej.
Jak dodaje arcybiskup Gocłowski - "Opatrzność kieruje do nas tym samym wezwanie: róbcie coś, żebyście nie tylko oklaskiwali papieża za życia, płakali w momencie Jego odchodzenia, ale żebyście tymi wnioskami kierowali się zwłaszcza w momentach trudnych, jakim jest teraz ... moment, kiedy przygotowujemy się do wyborów".
Jak podkreślił w nadesłanym na konferencję wystąpieniu rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Federico Lombardi, media zrozumiały, że mając do czynienia z Janem Pawłem II, mają do czynienia z człowiekim, który ma coś ważnego do przekazania swoim odbiorcom. Jak zauważył ojciec Lombardi, dzięki temu Jan Paweł II zyskał szacunek i uznanie wielu dziennikarzy całego świata.
Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz także wyraził przekonanie, że media relacjonując przebieg choroby i śmierć Jana Pawła II udowodniły, że potrafią opisywać również wydarzenia duchowe. Pytał także czy "my w Kościele nie za dużo energii tracimy na dzielenie mediów na dobre i złe?".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)