Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja poświęcona roli mediów podczas ostatnich chwil życia Jana Pawła II

0
Podziel się:

Jan Paweł II służył wszystkim ludziom w Prawdzie i Wolności, dlatego wszyscy słuchali Go z pasją. Podkreślił to w wypowiedzi dla IAR przewodniczący rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, arcybiskup Tadeusz Gocłowski.

Arcybiskup uczestniczył w konferencji naukowej "Odejście Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach", zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Metropolita gdański wskazał, że właśnie znaczenie Wolności i Prawdy podkreślał papież w Encyklice "Fides et ratio", gdzie zauważył, że jeśli wolność i prawda giną - giną razem.
Uczestnicy konferencji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego byli zgodni co do tego, że media z wielką wrażliwością i odpowiedzialnością towarzyszyły Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil Jego życia. Jak mówił metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz - udowodniły, że potrafią opisywać także wydarzenia duchowe.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podkreśla również, że współczesne oblicze Kościoła zmieniło się właśnie dzięki - przekazywanej za pomocą mediów - nauce Jana Pawła II.
Podobną opinię wyraził również - przybyły w Watykanu - Gian Franco Sviderkowski, który zwrócił uwagę, że "poprzez liczne podróże papieża Wojtyły i działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości, solidarności w budowaniu nowego porządku między narodami, Kościół jest bardziej przejrzystym obrazem Boga, jest bliższy ludziom i ich problemom".
Zdaniem prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, media wobec Jana Pawła II zachowywały się uczciwie i tej uczciowści postają wierne.
O odpowiedzialności mediów za przekazywane opinii publicznej informacje o chorobie i śmierci Jana Pawła II mówił podczas konferencji także ksiądz profesor Antoni Lewek. Zwracał również uwagę na szczególną więź Jana Pawła II z dziennikarzami, wzajemne zaufanie i - jak podkreślił w swoim referacie - skutki tej "audiowizualnej katechezy".
Jak podkreślił w rozmowie z IAR Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk, dziennikarze w swojej pracy powinni pozostać wolni, nieuwarunkowani kapitałem, który "narzuca" im pewien sposób pisania i mówienia.
Współorganizatorem konferencji jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która podjęła się koordynacji działań zmierzających do naukowego opracowania materiałów na temat postawy mediów w czasie pamiętnych dni marca i kwietnia 2005 roku. Na publikację złożą się wszystkie referaty przedstawione w ciągu dwóch dni konferencji.
Konferencję zakończy w niedzielę rano msza koncelebrowana w bazylice świętego Krzyża w Warszawie, której będzie przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Początek transmisji w Programie 1 Polskiego Radia - godzina 9.00.

media
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)