Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konfiskata broni republikanów w Irlandii

0
Podziel się:
bEsuQSkB

Policja Republiki Irlandzkiej odkryła magazyn broni należący do rozłamowej frakcji republikanów przeciwnych porozumieniu pokojowemu na północy wyspy. Oprócz broni i kilkuset sztuk amunicji znaleziono obwody scalone służące do konstruowania zapalników bomb.
Takich właśnie obwodów używała w przeszłości IRA do detonowania największych bomb - zarówno w Irlandii Północnej, jak i w Anglii - podczas kampanii terrorystycznych w latach 80. i 90. Arsenał był ukryty w lesie w hrabstwie Clare (wym. Klea) na południowym zachodzie Republiki Irlandzkiej. Jej policja, Garda, już po raz kolejny w tym roku dokonała poważnego wyłomu w zdolnościach operacyjnych radykałów z IRA. W lipcu Garda odkryła w Dublinie 15 kilogramów Semtexu - czeskiego materiału wybuchowego przekazanego IRA jeszcze w latach 80. przez libijskiego dyktatora, pułkownika Kadafiego. W tej samej skrytce znaleziono również pistolet maszynowy Uzi, ponad 1300 sztuk amunicji i urządzenia do zakłócania łączności komórkowej. Jeden z ulsterskich polityków protestanckich Jeffrey Donaldson wyraził uznanie dla policji w Republice Irlandzkiej, chwaląc też jej dobrą współpracę z policją w Irlandii Północnej.
W 2001 roku rozwiązano tam starą policję, złożoną głównie z protestantów i powołano nową, rekrutowaną z obu społeczności wyznaniowych.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEsuQSle
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)