Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersje wokół polskiego postulatu dot. odwlekania niekorzystnych decyzji w Unijnej Radzie

0
Podziel się:

Nie powinno być zgody na polski postulat dotyczący odwlekania niekorzystnych decyzji w Unijnej Radzie - mówili eurodeputowani, którzy z ramienia Parlamentu Europejskiego uczestniczyli w pracach nad nowym traktatem, reformującym Unię. W Parlamencie trwa debata poświęcona przygotowaniom do szczytu w Lizbonie, na którym zapadną decyzje dotyczące nowe traktatu.

Podczas prac nad dokumentem, Polska zażądała by tak zwany mechanizm z Joaniny, który pozwala na odwlekanie niekorzystnych decyzji, miał moc wiążącą. Powinien więc znaleźć się w traktacie, bądź protokole, a nie - jak zaproponowano - w osobnej deklaracji.
Europosłowie są temu przeciwni, bo ich zdaniem, spowolni to prace w Unijnej Radzie. Andrew Duff powiedział, że Portugalia i pozostałe kraje członkowskie nie powinny pójść na ustępstwa i zgadzać się na polski postulat. â?ľKompromis z Joaniny to umowa dżentelmeńska i jako taka powinna pozostać" - mówił brytyjski deputowany. Z kolei Baron Crespo porównał tak zwany mechanizm z Joaniny do bomby atomowej. â?ľOna ma sens, jeśli nie jest używana, w przeciwnym razie może doprowadzić do katastrofy - mówił podczas debaty.
Z kolei przedstawiciele Portugalii, kierującej pracami Wspólnoty i Komisji Europejskiej mówili, że mimo rozbieżności i kilku spornych kwestii, jest szansa na porozumienie w sprawie traktatu w przyszłym tygodniu w Lizbonie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)