Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopenhaga - Sarkozy i Tusk o Chinach

0
Podziel się:

Postawa Chin jest główną przeszkodą na drodze do porozumienia klimatycznego. Takie oświadczenie złożył francuski prezydent Nicolas Sarkozy na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego w Kopenhadze. Sarkozy wyjaśnił, że Chiny sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzeniu mechanizmów monitorujących emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Sprawa obniżenia emisji CO2 jest najważniejszą kwestią o której dyskutuje się w Kopenhadze. Wiele jednak wskazuje, że w tej sprawie nie uda się dojść do porozumienia.

Polski premier Donald Tusk, który wyjechał właśnie z Kopenhagi, potwierdza, że stanowisko Chin w kwestii monitoringu emisji CO2 jest w tej chwili problemem. Jest jednak przekonany, że ten proces będzie powoli postępował. Zdaniem premiera Tuska, główną osią sporu są pieniądze, panuje natomiast zgodność co do konieczności ochrony klimatu.

Z kolei premier Chin Wen Jiabao zapewnił, że jego kraj wypełni swoje zobowiązania w kwestii redukcji emisji dwutlenku węgla. "Poprzemy nasze przyrzeczenia prawdziwymi działaniami - oświadczył.

W innych kwestiach negocjatorom biorącym udział w szczycie udało się zrobić krok naprzód. W projekcie porozumienia napisanym w nocy przez ekspertów jest mowa o stu miliardach dolarów na pomoc dla krajów rozwijających się i o tym, że działania klimatyczne mają doprowadzić do zmniejszenia wzrostu temperatury na świecie do poziomu dwóch stopni Celsjusza.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)