Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Aleksandrem Janta-Połczyńskim - książka

0
Podziel się:

Ponad 400 listów znalazło się w nowo wydanej książce "Korespondencja Jerzego Giedroycia z Aleksandrem Janta-Połczyńskim z lat 1947-1974". Książka ukazała się nakładem Biblioteki Narodowej.

Autor opracowania Paweł Kądziela wyjaśnia, że jednym głównych wątków korespondencji są listy z lat 1948-1949 dotyczące publikacji w "Kulturze" reportażu Janty "Wracam z Polski" i kontrowersji, jakie wywołał na emigracji.

Paweł Kądziela dodaje, że w korespondencji między Giedroyciem i Jantą pojawiły się również wątki związane z Czesławem Miłoszem. Z listów wynika, że Jerzy Giedroyc przez Jantę, próbował nawiązać współpracę z Czesławem Miłoszem gdy ten był pracownikiem dyplomatycznym PRL i namówić go pisania pod pseudonimem do paryskiej "Kultury".

Sporo miejsca w korespondencji zajmuje sprawa Skarbów Wawelskich wywiezionych do Kanady podczas II wojny światowej. Aleksander Janta zabiegał o utworzenie specjalnego funduszu, który miał wesprzeć fachową inwentaryzację zbiorów. Aleksander Janta był działaczem kulturalnym, dziennikarzem i publicystą zarazem poetą, autorem sztuk scenicznych i opowiadań.

Przez wiele lat Aleksander Janta był przedstawicielem "Kultury" w Stanach Zjednoczonych, zabiegał o dotacje na poszczególne numery pisma, zdobywał prenumeratorów, rozprowadzał wydawnictwa Instytutu Literackiego, prowadził akcje informacyjno-propagandowe na rzecz "Kultury".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)