Notowania

wiadomości
27.06.2013 08:50

Kosiniak-Kamysz: lepsze propozycje rządu, niż obecny stan OFE

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister pracy i polityki społecznej broni rządowej propozycji reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dzisiejsza prasa nie zostawiła suchej nitki na trzech wariantach zmian przedstawionych przez ministrów. "Zamach na OFE", "Rząd wykrwawia OFE", "Pierwszy zły, drugi zły, trzeci zły" - to tylko niektóre komentarze.
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Jedynce, że może odpowiedzieć krytykom: pierwszy lepszy, drugi lepszy, trzeci lepszy. Zaznaczył, że w jego opinii wszystkie propozycje rządu są lepsze od tego, na co obecnie mogą liczyć Polacy ze strony OFE. Minister pracy zaapelował też, by w całej sprawie przyglądać się baczniej sytuacji emerytów, a nie tylko patrzeć na stan OFE.
Rząd rozważa trzy warianty funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych.
W pierwszym ma zostać zlikwidowana część obligacyjna OFE. Oznaczałoby to, że środki, których Fundusze nie maja prawa zainwestować w akcje, byłyby przeniesione na subkonta w ZUS, i tam waloryzowane na obecnych zasadach. OFE miałyby zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.
Druga propozycja to dobrowolny wybór dla ubezpieczonych. Obywatele sami mogliby zdecydować, do którego OFE chcieliby należeć, a brak decyzji nie oznaczałby losowania jak obecnie. W takim przypadku składka w całości trafiałaby na subkonto w ZUS. Ci, którzy pozostaną w OFE, będą mogli zmienić tę decyzję, natomiast przejście do ZUS będzie już nieodwołalne.
W trzecim wariancie ubezpieczony będzie mógł przekazać całą składkę do ZUS - czyli 19,52 procent, lub część - 17,52 procent, a wówczas pozostałe 2 procent do OFE. Wtedy ubezpieczony musiałby sam dopłacić równowartość 2 procent składki na konta Otwartych Funduszy.
Te propozycje Rada Ministrów ma przekazać do konsultacji społecznych. Rząd zdecydował natomiast, że środki z OFE będzie wypłacał ZUS. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego te środki byłyby przenoszone na subkonto w ZUS - po 1/10 rocznie.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz