Notowania

wiadomości
18.01.2012 17:49

KRRiT-o.Rydzyk-TV Trwam-koncesja-parlament

Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe z pierwszego multipleksu jest ostateczna, a katolickiemu nadawcy pozostaje jedynie droga sądowa. Taką konkluzją zakończyło się dwugodzinne posiedzenie Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wzięło w nim udział także wielu posłów. Stawiła się Krajowa Rada w pełnym składzie i przedstawiciele firm, które nie uzyskały koncesji, w tym Fundacja Lux Veritatis prowadząca Telewizję Trwam. Przybył ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, zaangażowany w kampanię społeczną na rzecz przyznania katolickiej telewizji koncesji.
Przewodniczący KRRiT zapewnił, że proces przyznawania koncesji był na wskroś uczciwy i zgodny z obowiązującym prawem, a wniosek odrzucono z powodu wątpliwości co do kondycji finansowej Lux Veritatis.
Ojciec Tadeusz Rydzyk zakwestionował te wyjaśnienia. Zaapelował do
"katolickości" przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W jego przekonaniu, Rada ma obowiązki służebne wobec katolickiego społeczeństwa i się z nich nie wywiązuje, a nawet je lekceważy. Stwierdził, że katolicy "nie powinni płacić podatków, z których się utrzymuje Rada Radiofonii, bo to nie są pieniądze na to, by dyskryminować katolików". Zakończył słowami :" Dziwię się, że oni jeszcze was utrzymują".
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak ostro zaoponował. Powiedział, że Rada ściśle przestrzega prawa, a on sam nie pyta jej członków o wyznanie i stopień katolickości, bo nie ma to wpływu na przyznawanie koncesji. Podkreślił też, że nie przyszedł po to do parlamentu, by się spowiadać.
Wypowiedź ojca Rydzka zaniepokoiła senatora Jarosława Laseckiego, który na wstępie zapewnił, że i w Platformie Obywatelskiej są katolicy. Senator Lasecki wyraził nadzieję, że dyrektor Radia Maryja nie zachęca swoją wypowiedzią w parlamencie do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, który Krajowa Rada rozdziela między Telewizję Polską i Polskie Radio.
Kwestię abonamentu podjął również prowadzący posiedzenie senator Grzegorz Czelej. Podkreślił, że spadek wpływów z tego źródła poważnie uderzył media publiczne, a szczególnie Polskie Radio . Przestrzegał, że "abonament bardzo łatwo jest zniszczyć". Przypomniał też, że od 5 lat koalicja rządząca nie zgłasza propozycji w tej sprawie.
Senator Grzegorz Czelej poinformował, że następne posiedzenie senackiej komisji będzie poświęcone narastającemu problemowi finansowania mediów publicznych, bo -jak stwierdził - "nie może być tak, że tylko niewielu płaci, a większość nie". W ocenie senatora, "topatologia, bo albo płacą wszyscy, albo nikt i trzeba znaleźć rozwiązanie".
Ojciec Tadeusz Rydzyk, który uczestniczył w posiedzeniu do końca, powiedział dziennikarzom, że jego komentarz będzie można usłyszeć na antenie Radia Maryja.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz