Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KRRiT-TVP-władze spółki

0
Podziel się

Jak się nieoficjalnie dowiedziała Informacyjna Agencja Radiowa, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może dziś podjąć długo oczekiwaną decyzję i ogłosić skład nowej rady nadzorczej telewizji publicznej. Otworzy to drogę do wybrania nowego zarządu spółki.

bEhRNhMB

Kadencje władz Telewizji Polskiej - jak i Polskiego Radia - wygasły w sierpniu ubiegłego roku, z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Do chwili powołania nowych gremiów, spółki są zarządzane tymczasowo. Jednak mimo zakończenia w połowie grudnia przesłuchań kandydatów do obu rad nadzorczych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do dziś nie wskazała zwycięzców konkursów. Odpowiednie rozporządzenie przewiduje, że może nawet podjąć uchwałę o zakończeniu konkursu bez wyłonienia członków rady nadzorczej.
Rada Radiofonii i Telewizji w siedmioosobowych radach nadzorczych mediów publicznych ma do obsadzenia po 5 miejsc. Pozostałych członków wskazują ministrowie skarbu i kultury. Ten ostatni - Bogdan Zdrojewski - wskazał już swojego kandydata. Jest nim były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i były poseł Unii Wolności Juliusz Braun.
Przedłużające się procedury powodują dodatkowe komplikacje.
Kończy się drugie trzymiesięczne zawieszenie dwóch prezesów telewizji publicznej. Związani z PiS Romuald Orzeł i Przemysław Tejkowski zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków, decyzją byłych koalicjantów z SLD, do 28 lutego. Tę datę wskazuje wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecny, niepełny zarząd telewizji publicznej stoi na stanowisku, że obaj zawieszeni prezesi mogliby pojawić się w pracy dopiero we wtorek, 1 marca. Tymczasem Przemysław Tejkowski zapowiedział, że będzie w pracy już dziś.
Powrót do obowiązków zawieszonym prezesom może uniemożliwić rada nadzorcza. W gabinecie przy Woronicza w Warszawie zasiada bowiem od grudnia ubiegłego roku jej wiceprzewodniczący, Bogusław Piwowar. Został tam oddelegowany "do czasowego pełnienia czynności członka zarządu i obowiązków prezesa spółki". Rada nadzorcza ma się zebrać jednak dopiero późnym popołudniem (poniedziałek 28.02)/. Sytuacja się skomplikuje, jeśli zawieszony przez nią prezes będzie chciał podjąć obowiązki wcześniej. Rada jest przekonana, że Romuald Orzeł może to zrobić dopiero o północy z poniedziałku na wtorek. Od wtorku może być ponownie zawieszony.

bEhRNhNe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)