Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kudrycka-szkolnictwo wyzsze-plany na przyszlosc

0
Podziel się:

Wspieranie jakości badań i współpraca nauki z gospodarką - to najważniejsze cele resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Minister Barbara Kudrycka przedstawiła plany jej ministerstwa na najbliższe lata.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreśliła, że jej resort podejmuje działania, by już w 2015 roku udostępnić publicznie wyniki badań naukowych finansowanych ze środków publicznych. Docelowo na przełomie 2015 i 2016 roku ogólnodostępnych ma być 60 procent tych badań. Ponadto, do 2015 roku ministerstwo planuje wydać 10 miliardów złotych na infrastrukturę naukową i badawczą. Z tego 3 miliardy mają pochodzić z budżetu państwa, a 7 - z unijnych funduszy strukturalnych.
W planach resortu jest też powołanie spółki Innowacje Polskie S.A. Ma ona ograniczyć ryzyko wprowadzania na rynek nowych technologii, ponoszone przez prywatnych inwestorów. Minister ma nadzieję, że dzięki temu więcej nowych technologii wypracowanych z publicznych środków, będzie można sprzedać na polskich lub zagranicznych rynkach.
W planach resortu jest też nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych podnosząca próg przetargowy na finansowanie specjalistycznej infrastruktury laboratoryjnej. Miałby on wzrosnąć z obecnych z 14 tysięcy do 130 tysięcy euro.
Planowane jest również wprowadzenie od 2014 roku 1-procentowego odpisu podatku CIT na rzecz jednostek naukowych kategorii A i B - czyli tych, które dają gwarancję dobrego wykorzystania tych środków. W tej sprawie toczą się już rozmowy z ministrem finansów - poinformowała minister Kudrycka. Rozważane jest też zamrożenie podatków od praw autorskich, które płacą naukowcy, do czasu uzyskania zysków ze sprzedaży danej technologii.
Barbara Kudrycka poinformowała również, że w budżecie na 2013 rok przewidziano ponad 9-procentowe podwyżki dla kadry naukowo-dydaktycznej. Podobne podwyżki mają być także w kolejnych 2 latach.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)