Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwalifikacja wojskowa-regiony-suma

0
Podziel się:

W całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Choć od dwóch lat nie ma już poboru do armii, młodzi mężczyźni muszą przejść weryfikację.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa do końca czerwca i obejmie około 300 tysięcy osób, w całym kraju. Obowiązkowi stawienia się podlegają mężczyźni urodzeni w 1992 r. oraz mężczyźni urodzeni w latach 1987-1991, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Ponadto kwalifikacja dotyczy między innymi kobiet urodzonych w latach 1987-1992 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Także kobiety, które w tym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych i absolwentki tych szkół lub kierunków podlegają kwalifikacji.
W regionie śląskim przybywa ochotników mimo, że zniesiono obowiązkową służbę wojskową - mówi szef Wydziału Rekrutacji w Katowicach major Adam Dudek. Powodem jest stosunkowo niewielka liczba jednostek wojskowych w tym regionie oraz stosunkowo duże zaludnienie.
Przed Powiatową Komisją Lekarską w Kielcach stawi się ponad 1700 osób w wieku poborowym oraz około 60 tych, którzy wcześniej z różnych powodów się nie stawiali.
W województwie lubelskim kwalifikacja obejmie blisko 32 tysiące mężczyzn oraz prawie 600 kobiet.
W Wielkopolsce będzie to ponad 25 tysięcy młodych mężczyzn i około 500 kobiet. Wszyscy przejdą badania lekarskie i dostaną książeczkę wojskową.
W trakcie kwalifikacji wojskowej wszystkim stawiającym się osobom zakładana jest ewidencja wojskowa i wydawane są książeczki wojskowe. Obowiązkowy pobór do wojska zakończył się w 2008. roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)