Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
18.06.2011 10:42

Kwaśniewski nie wiedział o więzieniach CIA?

W sprawie tajnych więzień należy postępować ostrożnie i powściągliwie - komentują politycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

W sprawie tajnych więzień CIA należy postępować ostrożnie i powściągliwie - uważają politycy. To reakcja na medialne doniesienia o tym, że prezydent Aleksander Kwaśniewski nie wiedział od początku, iż w Polsce jest więzienie amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

_ Gazeta Wyborcza _ napisała, że gdy Kwaśniewski się dowiedział, kazał je zlikwidować. Gazeta powołuje się na trzech polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Marek Wikiński z SLD uznał artykuł za mało wiarygodny. Przyznał jednak, że po atakach terrorystycznych 11 września Polska ściśle współpracowała ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem. Wikiński podkreślił, że jeśli Polska zobowiązała się do tajnej współpracy, to musi dotrzymać tajemnicy. W przeciwnym razie nie będzie wiarygodnym partnerem dla sojuszników.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że sprawa tajnych więzień wymaga wyjaśnienia. Dodał, że trzeba jednak być ostrożnym, jeśli chodzi o ewentualne karanie polityków. Powołał się na to, że amerykański prezydent Barack Obama nie ukarał osób odpowiedzialnych za zorganizowanie obozu w Guantanamo.

Zdaniem Wujca, potrzebna jest zmiana prawa, aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w której Polska odda część swej suwerenności. Prezydencki doradca podkreślił, że jeśli amerykańskie prawo zabrania tworzenia obozów dla podejrzanych o terroryzm, to wojsko i administracja się temu podporządkowują.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński podkreślił, że politycy muszą pamiętać, iż są odpowiedzialni za bezpieczeństwo polskich żołnierzy, walczących w Afganistanie. Dodał, że zgadza się z byłym premierem Leszkiem Millerem, zdaniem którego ujawnienie tajnych więzień w Polsce byłoby zaproszeniem do naszego kraju terrorystów.

POSŁUCHAJ JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Brudziński oświadczył, że w światowym zderzeniu cywilizacji jest po stronie Zachodu. Jego zdaniem, w walce z muzułmańskim terroryzmem demokratyczne państwa mają prawo sięgąć po metody zbyt restrykcyjne z punku widzenia demokratycznych standardów.

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że choć nie da się uniknąć dyskusji na temat tajnych więzień, to trzeba się kierować interesem państwa, który nakazuje trzymanie niektórych spraw w tajemnicy.

Także poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin powiedział, że niezależne media mają prawo dociekać prawdy, ale politycy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo obywateli, żołnierzy i za wiarygodność państwa. - _ Mam nadzieję, że w tej sprawie będzie w klasie politycznej panował konsensus _ - powiedział Gowin.

Zdaniem posła partii Polska Jest Najważniejsza Pawła Poncyljusza, jeśli to, co napisała _ Gazeta Wyborcza _, jest prawdą, to prezydent Kwaśniewski zachował się rozsądnie. Poncyljusz jest zdania, że polscy politycy teraz też wykazują taką postawę. Dodał, że nie jest to zmowa milczenia, ale poczucie racji stanu polegającej na tym, że im mniej się mówi o pewnych rzeczach, tym lepiej służy się sprawom. Poncyljusz podkreślił, że terroryści byli bezwględnymi zabójcami, którzy nie cofali się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t20877.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pinior;millerowi;pomylily;sie;epoki,237,0,842477.html) Pinior: Millerowi pomyliły się epoki Były deputowany do Parlamentu Europejskiego twierdzi, że w Polsce były więzienia CIA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;dowodow;na;istnienie;wiezien;cia,25,0,841241.html) Nie ma dowodów na istnienie więzień CIA? Minister sprawiedliwości nie chce komentować sprawy, a zdaniem Ryszarda Kalisza do tej pory nikt tego nie dowiódł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/politycy;sld;z;zarzutami;za;wiezienia;cia,127,0,841087.html) Politycy SLD z zarzutami za więzienia CIA? Siwiec: Prokuratura powinna jak najszybciej zająć jasne stanowisko w tej sprawie.
Tagi: więzienia cia w polsce, cia, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz