Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwesty na cmentarzach

0
Podziel się:

Wszystkich Świętych-cmentarze-kwesty

W dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach w całej Polsce są zbierane pieniądze na odnowę zabytkowych nagrobków.
Na Starych Powązkach w Warszawie kwesta odbywa się po raz 39. W trzydniowej zbiórce weźmie udział około 250 osób ze świata kultury i sztuki. Wśród kwestujących byli dziś między innymi: Maja Komorowska, Teresa Lipowska, Krzysztof Kowalewski, Andrzej Zaorski, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Młynarski i cała rodzina Damięckich. Pieniądze zbierają też artyści zespołu Mazowsze, członkowie Towarzystwa Miłośników Kolei i - po raz pierwszy - delegacja Bractwa Kurkowego.
W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać ponad 214 tysięcy złotych. Oprócz tego miasto wsparło akcję dotacją w wysokości 200 tysięcy złotych, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 75 tysięcy złotych. Za te pieniądze odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków, w tym grób rodziny Norwida i kaplica rodziny Zdrojewskich.
W ciągu najbliższych dwóch lat Komitet Opieki nad Starymi Powązkami chce odrestaurować 109 nagrobków w Alei Zasłużonych oraz odnowić główne wejście na Stare Powązki, czyli reprezentacyjną Bramę św. Honoraty z 1915 roku. W planie jest też renowacja 11 innych nagrobków, wśród nich pisarza i reportażysty Melchiora Wańkowicza.
Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na renowację grobów i mogił powstańczych. Na ulicach stolicy pojawili się wolontariusze, którzy zbierają datki na ten cel. Jak podkreśla dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, ratowanie mogił powstańczych to ratowanie od zapomnienia. "Sami powstańcy mówią - pamiętajcie o tych, którzy odeszli" - mówi Ołdakowski. W ciągu ostatnich lat dzięki kwestom udało się odbudować ponad 100 grobów. Muzeum odbudowuje groby powstańcze, ale tez zajmuje się renowacją już istniejących mogił na przykład tych na Powązkach. Zbiórka potrwa do niedzieli.
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przedstawiciele środowisk patriotycznych zbierają pieniądze na sfinansowanie prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych ofiar podziemia niepodległościowego. Poszukiwanie pochówków żołnierzy wyklętych odbywa się w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. To wspólna inicjatywa szczecińskiego IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Jerzy Lichtarowicz, kuzyn żony majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka", którego ciało odnaleziono wiosną tego roku w pobliżu kwatery Ł na warszawskich Powązkach, przekonuje jak ważna jest to inicjatywa: "Dali swoją postawą i swoim poświeceniem wraz naszego polskiego stanowiska. Chcieli Polski suwerennej, niepodległej, niezależnej. Sądzę, że są godni tego, żeby uczcić ich pamięć w pełni".
Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zidentyfikowali do tej pory 16 osób z tak zwanej "Łączki" na warszawskich Powązkach. W bazie zgromadzono próbki materiału genetycznego około 300 osób, których krewni zostali zamordowani przez komunistyczny aparat represji. Dzięki pomocy finansowej jest realna szansa na odnalezienie na gdańskim cmentarzu Danuty Siedziakówny pseudonim Inka, Witolda Pileckiego czy Augusta Fieldorfa Nila. Badania mają być kontynuowane w Warszawie, Białymstoku, Szczecinie i poza granicami Polski.
W Jarosławiu zbierano pieniądze na ratowanie zabytkowych pomników Starego Cmentarza oraz na uporządkowanie polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie. Już po raz 21. kwestowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, samorządowcy, parlamentarzyści i młodzież.
Jarosławski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Europie, został założony wcześniej, niż Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie i Rakowicki w Krakowie.
Z kolei cmentarz w Jaworowie na Ukrainie dopiero zaczyna być porządkowany - to zasługa działającego tam oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
W Poznaniu dziennikarze, politycy i artyści kwestują na wileński cmentarz na Rossie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachu kaplicy Rodziny Jasieńskich. Natomiast kibice Kolejorza skupieni w "Wiarze Lecha" zbierają do jutra pieniądze na remont grobów Powstańców Wielkopolskich. Kwestuje 280 wolontariuszy w 30 wielkopolskich miastach. To już kolejny rok, kiedy kibice Lecha Poznań pojawiają się na cmentarzach. Na stronie www.wiarapowstancom.pl zamieszczono zdjęcia odnowionych nagrobków, a także tych, które czekają na renowację. Tam także można zgłosić informację o kolejnych mogiłach, które powiny być odnowione. Wcześniej kibice posprzątali niektóre groby oraz zapalili znicze na nagrobkach powstańców.
Na lubelskich cmentarzach trwa akcja zbierania zniczy, które zapłoną na grobach rodaków spoczywających na Wołyniu. Znicze zostaną przekazane do parafii, konsulatu RP na Wołyniu i będą zapalane w polskie święta - 11 listopada, 3 maja i w inne ważne rocznice. Na cmentarzu przy ulicy Lipowej do wolontariuszy dołączyła Młodzież Lubelskiego Hufca OHP.
Podobne zbiórki prowadzone są na innych zabytkowych cmentarzach w całej Polsce.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)