Notowania

churchill
18.10.2008 09:14

Łapówki zmieniły obraz II Wojny Światowej

Winston Churchill przekupił hiszpańskich generałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Rybarczyk)

Winston Churchill przekupił hiszpańskich generałów, by namówili generała Franco do odrzucenia koalicji z Hitlerem. Taką tezę stawia w swojej książce hiszpański historyk, doktor Pere Ferrer.

Informacje o przekupstwie odkrył on wśród dokumentów Churchilla w archiwach uniwersytetu Cambridge oraz w amerykańskim Public Record Office i archiwach tajnych służb w Nowym Jorku. Zdaniem Ferrera, pieniądze przekazane przez Anglików otoczeniu generała Francisco Franco wpłynęły wydatnie na jego decyzję o zachowaniu neutralności w czasie II wojny.

Zdaniem Ferrera, dyktator taki jak Franco mógł podjąć decyzję o przystąpieniu do wojny nie licząc się z opinią generałów. Jednak ich zdecydowane opowiedzenie się za neutralnością Hiszpanii poskutkowało. Generałowie od czasu, gdy zaczęli dostawać łapówki, wykonali zwrot o 180 stopni, ponieważ wcześniej byli po stronie Niemiec.

Na zdjęciu pomnik Winstona Churchilla w Oslo.

Te fakty, choć do niedawna nieznane, nie dziwią historyka, profesora Pawła Wieczorkiewicza. Jego zdaniem, takie metody były w stylu Winstona Churchila.

Według Ferrera, łapówki miało otrzymać 30 generałów i minister spraw zagranicznych. Pieniądze zostały im przekazane przez Anglików dzięki pomocy hiszpańskiego bankiera Juana Marcha i jego zaufanego przyjaciela, wojskowego, przy zachowaniu w tajemnicy, skąd pochodzą. Wojskowy powiedział generałom, że grupa wpływowych hiszpańskich finansistów nie chce udziału Hiszpanii w wojnie i jest skłonna dać generałom pieniądze za zachowanie neutralności. Generałowie nigdy nie zorientowali się, że były to brytyjskie pieniądze.

Profesor Wieczorkiewicz podkreśla, że kwota około 10 milionów dolarów, przeznaczona na przekupienie generałów, była na ówczesne czasy ogromna. Churchillowi jednak to się absolutnie opłacało. Gdyby Franco ruszył z Niemcami na Gibraltar, to ta współpraca mogłaby wpłynąć na losy II wojny.

Pere Ferrer podkreśla, że w Hiszpanii jego odkrycie wywołało szok i konsternację, ponieważ propaganda frankistowska przez lata pisała, iż Franco tylko dzięki swej rozwadze i sprytowi uniknął uczestnictwa Hiszpanii w II wojnie światowej.

Tagi: churchill, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz