Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leki onkologiczne-chemioterapia niestandardowa

0
Podziel się:

Chemioterapia niestandardowa nie rozwiąże problemu brakujących leków w leczeniu szpitalnym - tak uważają eksperci pytani o ocenę propozycji ministerstwa zdrowia. Resort proponuje procedurę chemioterapii niestandardowej dla pacjentów stosujących leki, których brakuje na liście refundacyjnej i które będą niedostępne w leczeniu szpitalnym od 1 lipca. IAR informowała w ubiegłym tygodniu, że będzie nowy kłopot z kilkoma ważnymi lekami onkologicznymi, stosowanymi - między innymi - w leczeniu białaczek. Jedna z firm nie złożyła dokumentów refundacyjnych.

Ekspert Krzysztof Łanda, były dyrektor w centrali NFZ podkreśla, że chemioterapia niestandardowa powinna dotyczyć pojedynczych chorych, a w Polsce mamy tysiące pacjentów potrzebujących tych leków. Ekspert dodaje, że procedura wymaga indywidualnej zgody dla każdego pacjenta i jest bardzo uciążliwa dla szpitala. W konsekwencji rozpoczęcie terapii opóźnia się. Wymaga ona wystąpienia przez szpital do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba wypełnić kilkustronicowy wniosek, załączyć szczegółowe uzasadnienie i aby leczenie było sfinansowane, konieczna jest decyzja NFZ.
Krzysztof Łanda przypomina, że chemioterapia niestandardowa miała funkcjonować jedynie do końca czerwca. Według niego, resort zdrowia powinien dokonać zakupu interwencyjnego potrzebnych leków.
Tymczasem profesor Wiesław Jędrzejczak - hematolog, który uczestniczył wczoraj w spotkaniu w resorcie zdrowia poświęconemu tej sprawie uważa, że w obecnej sytuacji prawnej możliwe jest tylko rozwiązanie w postaci chemioterapii niestandardowej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)