Lekkoatletyka - Jarzyńska autorką najlepszego czasu w maratonie kobiet na polskiej ziemi

0

lekkoatletyka - Karolina Jarzyńska - Łódź Maraton Dbam o Zdrowie - Łódź - maraton - Belachew Ameta

Dwie godziny, 26 minut i 45 sekund - tyle od dziś wynosi najlepszy wynik w maratonie kobiet, uzyskany na terytorium Polski. Właśnie z takim czasem zameldowała się na mecie maratonu w Łodzi Karolina Jarzyńska. Do wyrównania rekordu Polski Małgorzaty Sobańskiej, uzyskanego Chicago w 2001 r., zabrakło tylko 37 sekund.

Wśród mężczyzn triumfował Etiopczyk Belachew Ameta z czasem 2:10.02. Oboje poprawili rekord trasy. Wśród mężczyzn drugi w "Łódź Maraton Dbam o Zdrowie" był Kenijczyk Stephen Kibiwot, który stracił do zwycięzcy tylko 2 sekundy; trzeci - Etiopczyk Teferi Wodajo (2:11.23), a 4. miejsce zajął najlepszy z reprezentantów Polski Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) - 2:12.14.

32-letnia Karolina Jarzyńska pod koniec marca w Nowym Orleanie wynikiem 32:09 o 2 sekundy poprawiła 21-letni rekord Polski Wandy Panfil w biegu ulicznym na 10 km. W Łodzi zawodniczka klubu Piętka Katowice o ponad pół minuty poprawiła rekord życiowy (2:27.16). Kolejne miejsca na podium zajęły: Wołga Mazuroniak z Białorusi (2:33.33) i Etiopka Hayimanot Shewe (2:35.52).

Dotychczasowym najlepszym wynikiem w maratonie kobiet na polskiej ziemi był rezultat Ukrainki Tetiany Hamery-Szmyrko, która 2 lata temu wygrała w Krakowie z czasem 2:28.14.

Łódzki maraton ukończyło niespełna 1020 osób; w sumie w głównym biegu, a także towarzyszących - na 10 km i biegu dzieci na 1,5 km uczestniczyło niespełna 4 tys. ludzi.