Lekkoatletyka - Świetny wynik Kenijki Gladys Cherono i zwycięstwo Zersenaya Tadese w półmaratonie w Pradze

0

lekkoatletyka - półmaraton - Praga - Gladys Cherono - Zersenay Tadese

Rekord trasy Kenijki Gladys Cherono 66:48 min. to najważniejsze wydarzenie 15. edycji półmaratonu w Pradze. Bieg w stolicy Czech należy do najbardziej prestiżowych imprez w kalendarzu Światowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Wynik mistrzyni Afryki na 5000 i 10000 m to zarazem jedne z najlepszych rezultatów w historii kobiecego półmaratonu; szybciej dystans 21 km i 97,5 m przebiegło tylko 8 zawodniczek. Drugie miejsce w Pradze zajęła Worknesh Degefa z Etiopii (68:12 min.), a trzecia była kolejna Kenijka - Isabella Ochichi (69:21 min.). Pierwszą zawodniczką spoza Afryki była Japonka Azusa Nojiri, która zajęła 10. miejsce (75:15), a tuż za nią finiszowała Zsofia Erdélyi z Węgier (75:35 min.)

Wśród mężczyzn najszybszy był rekordzista świata w półmaratonie, Zersenay Tadese z Erytrei. Medalista olimpijski i mistrzostw świata wygrał dzięki lepszemu finiszowi, bo drugiemu na mecie, jego rodakowi Amanuelowi Meselowi, zmierzono ten sam czas - 60:10 min. Trzeci, ze stratą 6 sekund, był Kenijczyk John Kipsang. Najlepszy biegacz spoza Afryki - Stefano La Rosa z Włoch zajął 13. miejsce (63:03 min.).
W ostatnich dwóch edycjach zwycięzcy praskiego półmaratonu kończyli bieg z wynikami poniżej godziny.