Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewica przedstawiła projekt ustawy medialnej

0
Podziel się

Likwidacja abonamentu i finansowanie mediów z odpisu od podatku CIT i PIT - to założenia nowej ustawy medialnej. Projekt zaprezentował w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Wenderlich.

bEhWRluJ

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że głównym założeniem projektu jest zmiana systemu finansowania mediów publicznych. Wprowadza ona także licencję programową, która byłaby pięcioletnim porozumieniem między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a mediami publicznymi.

Poseł SLD powiedział, że ustawa wprowadzałaby finansowanie mediów z odpisu od podatku CIT i PIT. Chodzi o stworzenie tak zwanej medialnej opłaty publicznej, czyli opłaty pochodzącej od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Według SLD, za ostatni rok podatkowy byłaby to suma około 950 milionów złotych, czyli kwota zbliżona do wpływów z abonamentu za 2007 rok.

Lewica proponuje, by do 10 procent z tych pieniędzy trafiało do mediów komercyjnych na realizację programów misyjnych, takich jak filmy dokumentalne.

bEhWRluL

Jerzy Wenderlich zapowiedział, że w najbliższych dniach projekt trafi do klubów parlamentarnych w celu konsultacji. Lewica liczy na poparcie Platformy Obywatelskiej, a także Prawa i Sprawiedliwości.

bEhWRlvm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)