Notowania

wiadomości
09.08.2012 09:48

Libia-przekazanie wladzy

Libia-przekazanie władzy

Podziel się
Dodaj komentarz

Historyczna chwila w Libii. Pierwszy raz od ponad 40 lat władzę w tym kraju przejęło demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe. W nocy polskiego czasu najstarszy wiekiem parlamentarzysta odebrał insygnia władzy od przedstawicieli Przejściowej Rady Narodowej. Stało się to w niecały rok od obalenia byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.
Wieczorna uroczystość w Trypolisie była dla wielu Libijczyków okazją do świętowania. "To wspaniałe uczucie i radosna chwila. Cieszymy się wolnością i chcielibyśmy, żeby tego samego doświadczyli nasi syryjscy bracia" - mówił jeden ze świętujących w stolicy mężczyzn, Husajn.
W siedzibie Zgromadzenia Narodowego insygnia władzy otrzymał najstarszy wiekiem parlamentarzysta Mohammed Ali Salim. Insygnia przekazał mu Mustafa Abdel Dżalil, szef Przejściowej Rady Narodowej utworzonej przez libijskich powstańców jeszcze w czasie walk o obalenie Muammara Kadafiego. Nowe Zgromadzenie wybierze teraz swojego przewodniczącego, a potem premiera i prezydenta kraju.
Jednak w rok po obaleniu i zabiciu pułkownika Kadafiego sytuacja w Libii wciąż jest niepewna. W wielu miejscach faktyczną władzę sprawują lokalne bojówki partyzanckie, które nie chcą podporządkować się Trypolisowi. Często dochodzi do walk plemiennych czy ataków na siedziby lokalnych władz. Zdarzają się również porwania obcokrajowców.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz