Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa-Wilno-polski uniwersytet-kłopoty

0
Podziel się

Filia Białostockiego Uniwersytetu w Wilnie ma poważne problemy finansowe. Dziekan Jarosław Wołkonowski podkreśla w wywiadzie dla Radia "Znad Wilii", że kształcenie studentów w litewskiej stolicy jest o 70 procent droższe niż w naszym kraju. Tymczasem polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego łożyna każdego studenta wileńskiej placówki tyle, co na studenta w Polsce.Utrzymanie filii kosztuje rocznie 3 miliony złotych.

bEioQxsl

Profesor Wołkonowski podkreślił, że wielokrotnie zwracał się do polskich polityków o zwiększenie dotacji dla wileńskiej filii. Kierownictwo oddziału planuje zwiększyć czesne dla studentów z 1000 do 1500 litów i zmniejszyć wypłaty dla profesorów.

Filia białostockiej uczelni w Wilnie jest jedynym zagranicznym przedstawicielstwem polskiej uczelni wyższej. Została założona przed 3 laty. Za kilka miesięcy prac licencjackich będzie bronił pierwszy rocznik studentów. Ogółem na wydziałach ekonomicznym i informatycznym kształci się 450 studentów.

Mniejszość polska na Litwie jest jedną z najgorzej wykształconych grup narodowych. Wyższe wykształcenie ma 63 na tysiąc litewskich Polaków. Tymczasem średnia krajowa jest dwa razy większa.

bEioQxsn

Na Litwie mieszka przeszło ćwierć miliona naszych rodaków.

bEioQxsO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)