Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa - "nie" dla bialoruskiej elektrowni atomowej

0
Podziel się

Litwa sprzeciwia się budowie przez Białoruś elektrowni atomowej w odległości zaledwie 55 kilometrów od Wilna. Niezależni eksperci uważają, że taka decyzja może mieć negatywny wpływ na dalsze kontakty Litwy z Białorusią.

bEgfyTtx

Białoruskie władze już prawie rok temu zdecydowały, że reaktory jądrowe staną w Ostrowcu, w obwodzie Grodzieńskim. Eksperci twierdzą, że - z geopolitycznego punktu widzenia wybór jest nietrafny, w tym miejscu schodzą się bowiem granice: Polski, Litwy, rosyjskiego Kaliningradu i Białorusi.

Najostrzej przeciwko budowie elektrowni protestują Litwini. W oficjalnym stanowisku władze w Wilnie twierdzą, że strona białoruska niewłaściwie ocenia wpływ reaktorów na środowisko oraz skutki ewentualnej awarii.

Podobne stanowisko wyrażają niezależni eksperci z Rosji, Ukrainy i Austrii.

bEgfyTtz

Niepokój sąsiadów budzi również wybór ewentualnych projektantów i wykonawców tej inwestycji. Wśród potencjalnych budowniczych reaktorów jądrowych wymienia się Iran. To zdaniem ekspertów jeszcze bardziej podnosi ryzyko i ogranicza zaufanie międzynarodowej społeczności do białoruskiego przedsięwzięcia.

bEgfyTua
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)