Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa - polskie szkoły - kontrowersje

0
Podziel się:

Na Litwie nie milkną kontrowersje związane z nową ustawą oświatową. Dokument podpisany 30 marca przez prezydent Dalie Grybauskaite przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich większość przedmiotów obowiązkowo będzie wykładana w języku litewskim.

"To najgorsza sytuacja polskich szkół w historii Litwy" - powiedział Polskiemu Radiu sekretarz Związku Polaków Edward Trusewicz. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca a narzucone przez nią zmiany mniejszości narodowe odczują już w nowym roku szkolnym. Między innymi takie przedmioty jak: historia Litwy, geografia, wiedza o świecie i wychowanie patriotyczne mają być obowiązkowo wykładane w języku litewskim. Ujednolicony zostanie również egzamin z języka litewskiego.
Zdaniem sekretarza Związku Polaków na Litwie Edwarda Trusewicza - nowa ustawa poważnie zaszkodzi szkolnictwu mniejszości narodowych. -"To prawdziwa gilotyna dla polskich szkół" - twierdzi Trusewicz. Sekretarz Związku Polaków na Litwie dodaje, że na decyzję części litewskich posłów miała wpływ umacniająca się pozycja mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie. Chodzi między innymi o wysoki wynik jaki nasi rodacy uzyskali w niedawnych wyborach samorządowych oraz o wydawaną od 2008 roku Kartę Polaka. Nowelizacja ustawy oświatowej zakłada również tak zwaną optymalizację sieci szkół na Litwie. W wielu małych miejscowościach zamknięte mają zostać szkoły mniejszości narodowych. Szacuje się, że ze 120 szkół polskich na Wileńszczyźnie zlikwidowanych może zostać aż połowa.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)