Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
18.07.2008 09:57

Litwa ma kosmiczne plany

Instytucje naukowe i firmy są zainteresowane udziałem w badaniach kosmosu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Litwa wstępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zainteresowanie możliwością udziału w badaniach kosmicznych wyraziło już 37 litewskich instytucji naukowych i 24 przedsiębiorstwa. Litewskie firmy zostały pozytywnie ocenione przez niezależne firmy eksperckie.

Członkowstwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie kosztowało Litwę 10 milionów litów, czyli około 3 milionów euro. Minister Oświaty i Nauki Algirdas Monkewiczius zaznaczył, że taką sumę trzeba będzie wpłacić do do 2009 roku, zaś po 2010 roku trzeba będzie wpłacać po 2 miliony litów rocznie.

Szef litewskiego rządu Gedyminas Kirkilas twierdzi, że inwestycje te zwrócą się kilkakrotnie.- _ 93 procent inwestycjii w programy kosmiczne zwykle zwracają się tuż po spłaceniu składek _- oświadczył Kirkilas na konferencji prasowej.

Premier dodał, że dzięki członkostwu w Europejskiej Agencji Kosmicznej litewski przemysł zyska możliwość współpracy z europejskim przemysłem kosmicznym. Ponadto Litwa uzyska prawo uczestnictwa w programach i działaniach Agencji jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy.

Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz