Notowania

szkoła
22.09.2009 14:25

Litwa: Polski ambasador przeprosił za warsztaty w szkołach

Ambasador Polski w Wilnie Janusz Skolimowski przeprosił za przeprowadzenie w polskich szkołach na Litwie warsztatów z historii. Warsztaty dotyczyły 17 września 1939 roku. Prowadzili je pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariusze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ambasador twierdzi, że o planach przeprowadzenia warsztatów historycznych nie wiedziała ani ambasada w Wilnie, ani litewskie Ministerstwo Oświaty. Litewski Minister oświaty Gintaras Steponawiczius oświadczył, że w przyszłości chce, by strona polska uzgadniała zawczasu zamiary organizowania warsztatów w szkołach polskich na Litwie.

Warsztaty na temat 17 września odbywały się w ubiegłym tygodniu z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN. Inicjatywa ta wywołała zaniepokojenie również wśród litewskich posłów, którzy oświadczyli, że Polska i Litwa w różny sposób interpetują niektóre fakty historyczne, szczególnie z historii Wilna.

Posłowie zaproponowali, by Ministerstwo Oświaty przygotowało dodatkowy program dla szkół mniejszości narodowych z nauczania historii. Chcą, aby w programie położono nacisk na to, że w 1939 roku Litwa - jak ujęto w propozycji - "odzyskała" Wilno, a Litwa Wschodnia była okupowana przez Polskę od 1919 roku.

Tagi: szkoła, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz