Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Sejm złoży wniosek do TK ws. Karty Polaka?

0
Podziel się

Litewski Sejm zadecyduje dzisiaj, czy wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o wyjaśnienie zgodności Karty Polaka z mandatem posła. 

bEggZtqZ

Sądowi Konstytucyjnemu proponuje się przedstawić pytanie, czy założenie Ustawy Zasadniczej zakładające, że: "poseł nie może być zobowiązany wobec państwa obcego" oznacza, że :"poseł nie może posiadać dokumentu państwa obcego, który został wydany na podstawie ustawodawstwa tego państwa, gwarantującego mu pewne prawa polityczne, socjalne, gospodarcze i kulturalne w tym państwie".

Kartę Polak aposiadają dwaj posłowie na Sejm z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Waldemar Tomaszewski i Michał Mackiewicz.

Inicjatorem wniosku jest poseł konserwatysta Gintaras Songaila. Poseł uważa, że posiadanie Karty może być sprzeczne z Konstytucją.

bEggZtrb

Tymczasem litewski MSZ oświadczył, że Karta Polaka nie zawiera zobowiązań wobec państwa polskiego. Ministerstwo doszło do takiego wniosku po przeanalizowaniu ustaw, które przyjął polski Sejm.

W piśmie litewskiego MSZ napisano między innymi, że głównym celem Karty Polaka jest pielęgnowanie tożsamości narodowej. Jej posiadanie nie oznacza jednak przynależności do państwa i nie jest równoznaczne z nadaniem obywatelstwa.

bEggZtrC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)