Notowania

wiadomości
12.07.2012 12:41

Londyn - koniec Bush House'u

Serwis Światowy BBC koczy nadawanie audycji ze swojej wieloletniej siedziby w Bush House, w sercu Londynu. Przenosi się wprawdzie do nowych pomieszczeń, w głównej siedzibie radia BBC, ale traci swój symbol - miejsce pielgrzymek turystów z wielu krajów świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak zauważa agencja Reuters'a przez ponad 70 lat ten budynek stanowił bijące serce zagranicznego Serwisu BBC i bastion wolności słowa na świecie. Z ogromnego, 8-piętrowego gmachu na Strandzie płynęły w świat audycje w wielu językach, w tym od 1939 do 2006 roku po polsku.
Rola Serwisu światowego zaczęła się jednak kurczyć wraz z upadkiem Muru Berlińskiego. Najpierw zamknięto po kolei wszystkie sekcje europejskie, poza rosyjską i ukraińską. Demokratyzacja Ameryki Łacińskiej podkopała kolejny fundament tej Wieży Babel, a nieudane eksperymenty z telewizją arabskojęzyczną podcięły korzenie finansowe - choć mimochodem zrodziły szanowaną al-Jazeerę.
Obecnie Serwis Światowy BBC nadaje głównie do Azji i Afryki, ale w wielu krajach pozostało po nim dobre wspomnienie i wielu dziennikarzy wykształconych w jego etosie zawodowej rzetelności.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz