Notowania

wiadomości
10.11.2012 13:52

LONDYN - Parada Lorda Mayora

LONDYN - Parada Lorda Mayora

Podziel się
Dodaj komentarz

Londyńczycy uczcili wybór nowego, 685. Lorda Mayora czyli burmistrza City. W paradzie, która przed południem ruszyła ulicami miasta, uczestniczą mimo dżdżystej pogody, tysiące osób.
Do parady, której trasa wynosi ponad 5 kilometrów cechy i gildie londyńskie zgłosiły w tym roku ponad 6 i pół tysiąca uczestników, 22 orkiestry, 125 koni, 21 powozów konnych i 18 wiekowych samochodów, a także czołg z II Wojny Światowej, amfibię i parowy walec.
Historyczne City Londynu, położone w obwodzie dawnych, rzymskich murów miasta na lewym brzegu Tamizy, posiada swój samorząd od ponad 800 lat. Od 1215 roku jest to urząd wybieralny, a wyboru dokonują przedstawiciele cechów i gildii. Kadencja trwa tylko rok i od końca 19 wieku zwyczajowo nie wybiera się tej samej osoby więcej niż raz. Lord Mayor jest reprezentantem dzielnicy finansjery i globalnego handlu, pełni więc istotną rolę ambasadora jej interesów. Podejmuje polityków odwiedzających Londyn, a premier, kanclerz skarbu i minister spraw zagranicznych wygłaszają zwyczajowo w jego rezydencji i w gotyckiej wielkiej sali ratusza ważne przemówienia programowe.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz